Окончателно се отказахме от ACTA 11.07 | 15:12

Няма да участваме в установяването на това дали споразумението е съвместимо с договорите на ЕС

От Ралица Стоянова

Правителството окончателно прекрати процедурата по сключване на търговското споразумение за борба с фалшифицирането ACTA.

Правителството отказа да даде съгласие България да участва в производството по постановяване на становище пред Съда на Европейския съюз, образувано по искане на Европейската комисия за тълкуване дали ACTA е съвместимо с договорите и по-специално – с Хартата на основните права на Европейския съюз.

На 15 февруари правителството прие решение за спиране на процедурата по сключване от България на АСТА. В началото на юли и Европейският парламент отказа да одобри подписването на споразумението.

Споразумението е твърде неясно формулирано и създава възможности за неправилно тълкуване, което да застраши свободата на гражданите, счете ЕП след ожесточена дискусия.

По време на дискусиите за ACTA Парламентът преживя безпрецедентно пряко лобиране от хиляди граждани на ЕС, които призоваваха за отхвърляне на споразумението, в улични демонстрации, в съобщения до електронните пощи на членовете на Европейския парламент и обаждания до офисите им. Парламентът получи и петиция, подписана от 2,8 милиона граждани от цял свят, призоваваща към отхвърляне на ACTA.

Протести срещу ACTA се проведоха и у нас.

Споразумението, договорено от ЕС, САЩ, Австралия, Канада, Япония, Мексико, Мароко, Нова Зеландия, Сингапур, Южна Корея и Швейцария и подсписано в Япония през януари, трябваше да засили спазването на правата върху интелектуалната собственост и борбата с онлайн пиратството и вноса на фалшифицирани стоки. Гласуването от сряда означава, че нито ЕС като цяло, нито отделни държави членки ще могат да се присъединят към ACTA.

 

Водещи

Най-четени