Онлайн потребителите са най-често жертви на услугите на авиокомпаниите 25.10 | 15:06
Чести са и нелоялните практики в интернет, свързани с недоставени стоки

Българските потребители най-често стават жертви на авиокомпаниите при закъснения или анулиране на полети. Чести са и нелоялни практики в интернет, свързани с недоставени стоки, обясни на пресконференция Венцислав Петков – консултант в Европейския потребителски център в България, цитиран от агенция „Фокус”.
Важно е потребителите да знаят, че в срок от 7 работни дни може да се анулира договорът за покупка по интернет в България. Срокът тече от датата на доставка до датата на плащане. Ако се върне стоката по пощата с обратната разписка, пощенските разходи обаче са за сметка на потребителя.
Венцислав Петков обясни, че когато пазарува в интернет, потребителят първо трябва да провери какви данни за контакти е оставил продавачът – ако липсва електронен адрес и формуляр за обратна връзка, това би могло да означава, че продавачът не иска да бъде осъществяван контакт след продажбата и да затрудни рекламацията впоследствие.
Трябва да се проверят сроковете и условията на продавача относно правата на потребителя. Ако няма такива, това може да създаде трудности при предявяване на рекламация. Добре е да се направи търсене в Интернет с името на търговеца, защото е много вероятно хора с проблеми да са ги споделили в специалните форуми.
Добре е да се провери и кой притежава домейна на сайта, кой го е регистрирал и в коя държава. Искането на голяма сума пари като капаро без доставяне на стока е индикация за измама. Друга уловка е представянето на човек за служител на фирмата, който твърди, че ще придвижи по-лесно продажбата и ще направи отстъпки.
Добре е да се изискват сертификати и документи за качество – особено за търгове и аукциони. Желателно е в интернет да се пазарува чрез кредитни карти, за да може да се оспори по-лесно транзакцията през банката. Стока, поръчана онлайн, не може да бъде доставена за повече от 30 дни. Забранено е да се получава спам от търговския сайт, това се смята за агресивна практика.
Правата на потребителите в Интернет не важат за храни и напитки, кетъринг, самолетни билети, пазаруване от физически лица в страници като eBay, финансови услуги, за които важат други правила и договори за покупко-продажба на недвижими имоти.
Продажбата на лекарства и други медицински продукти в интернет е забранена – контролът там е занижен и може да има опасни продукти, подчерта Петков.
Водещи
-
Очаква се двата изтребителя F-16 Block 70 да полетят заедно по време на традиционния военен парад на Гергьовден
Това стана ясно вчера при представянето в Трета авиационна база в Граф Игнатиево на първия...
14.04 | 13:45
-
Григор Димитров се изкачи в световна ранглиста
Продължава да води Яник Синер, но втори вече е шампионът от Монте Карло - Карлос Алкарас,...
14.04 | 13:30
-
Мария Бакалова с участие в късометражен филм с послание срещу насилието на пътя, който тръгва по кината от май
Димитрис Георгиев става част от селекцията режисьори на в Talents Sarajevo, а от 2025 г. е...
14.04 | 13:15
-
Нов състав на правителството в Сърбия
Синиша Мали е предложен за първи вицепремиер и министър на финансите, Ивица Дачич е предложен...
14.04 | 12:59
Най-четени
-
Започва Страстната седмица
Днес, на Велики понеделник, започва Страстната седмица, която бележи последните дни от...
14.04 | 09:22
-
Облачен понеделник, на места ще превали
Максималните температури ще бъдат между 13° и 18°
14.04 | 08:00
-
Предстои нов протест срещу насилието над животните
Демонстрацията е насрочена за 18:00 часа. Протести ще има и в други градове на страната.
14.04 | 09:59