Пентагона разработва уникален сателит 23.12 | 12:17
Сателитът ще може да предава свръх качествено видео в реално време

Ако сте параноици на тема шпионаж от небето, то нов проект на научното звено на Пентагона няма да ви помогне да спите по-добре.
Агенцията за научни изследвания в областта на отбраната (DAPRА) разработва космически сателит, който може да следи в реално време какво се случва долу на Земята и да предава картина с високо качество, съобщава PopSci.com.
Днес множество шпионски сателити вече са екипирани с изключително мощни камери, които са насочени към повърхността на Земята. Заснемането и предаването на видео на живо обаче представлява наистина сериозен инженерен проблем.
За разлика от нормалните шпионски сателити, които правят снимки от ниска околоземна орбита, новият сателит на DAPRA трябва да бъде разположен на геосинхронна орбита на височина от 36 хиляди километра. Само тогава сателитът ще може да стои неподвижно спрямо земната повърхност. В противен случай бързото му движение в орбита около Земята му попречило да заснема видео в реално време.
В разработка на новия DARPA си сътрудничи с космическата Ball Aerospace, която е създала концепцията за футуристичната мембранна оптика (membrane optics). Така на теория след като застане неподвижно над главите ни, новия сателит ще разгъне огромни 66-инчови лещи под формата на гъвкава мембрана. С тях той ще може да предава видео в реално време. То ще бъде с достатъчно висока резолюция, за да показва различни наземни обекти като танкове и ракетни установки.
Ако плановете на DAPRA се реализират, то сателитът може да революционизира начина на водена на модерната война, коментират наблюдатели.
Водещи
-
Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот
Искането на Пеевски за закриване на Антикорупционната комисия е доста фалшива театралност,...
26.07 | 18:00
-
Страховете на хората, свързани с еврото, може да повлияят на инфлацията
Това заяви експертът по социална политика и бивш вицепремиер Ивайло Калфин
26.07 | 17:00
Най-четени
-
Борисов отсече: Трябва да пазим КПК, ако я закрият, губим 5 млрд. лева
ПП-ДБ ми пришиват като брошка Комисията за противодействие на корупцията, която те създадоха,...
26.07 | 16:00
-
Мяу! ТОЙ пак е в Шумен!
Получен е нов сигнал, че хищникът е забелязан до шуменския квартал "Мътница" в петък
26.07 | 10:20
-
Кузман Илиев за приемането на еврото: Дебат в България е практически не се състоя
Едва ли не тези, които са фенове на еврото, те са европейците, модерните, а другите, които не...
26.07 | 12:00
-
Асен Василев: Обща президентска кандидатура с ГЕРБ е изключена
Ако някой тръгне към ГЕРБ - да не разчита на нас, се казва още в поста на ПП
26.07 | 11:20