Проучват как да се осигури интернет в селата 16.11 | 14:52
Проектът обхваща 800 населени места и е на стойност 20 млн. лева

Първата технологична фаза на инвестиционния проект за изграждане на широколентова инфраструктура в слабо населените и селските райони стартира с прединвестиционно проучване. Анализът се финансира от Програмата за развитие на селските райони.
Паралелно ще започне разработване на техническо задание и тръжна документация за възлагане на проектирането и изпълнението на широколентови мрежи с отворен достъп в отдалечени селища в цялата страна, съобщават от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС).
В рамките на инвестиционния проект ще бъдат обхванати около 90 общини с около 800 отдалечени населени места и между 450 000 и 500 000 души население. Проектът се финансира от Оперативна Програма "Регионално развитие" в размер на 20 млн. евро.
Предвижда се провеждане на кампания за популяризиране на предимствата от ползването на бърз интернет и електронни услуги. В тази дейност се очаква да бъдат ангажирани редица институции като Министерство на образованието, младежта и науката, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на земеделието и храните.
Финансиране ще се търси по Програмата за развитие на селските райони - за изграждане на информационни центрове в населените места в избраните райони; Оперативна програма "Административен капацитет"; Оперативна програма "Човешки ресурси" - за обучение и повишаване на административния капацитет на служителите в местната администрация.
Работната група, координирана от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, финализира проекта за актуализация и надграждане на Националната стратегия за развитие на широколентовия достъп. Допълненията се налагат от по-високите изисквания и цели, заложени в последните европейски програмни документи. Срокът за изпълнение на набелязаните дейности е 2020 г. с междинен етап 2015 г.
Първият приоритет на актуализираната национална стратегия е преодоляване на изоставането в отдалечените райони чрез изграждане на мрежи за бърз интернет. Втората основна цел е интеграцията на държавните електронни съобщителни мрежи и осигуряване на добре разгърната широколентова инфраструктура с цел технологичното обезпечаване на електронното правителство в България.
Третият приоритет е насочен към надграждане и усъвършенстване на съществуващите широколентови инфраструктури с цел подсигуряване предоставянето на модерните бъдещи електронни услуги и поетапното преминаване към последния приоритет - изграждане на мрежи за широколентов достъп от ново поколение(NGA).
Водещи
-
Легендарният метеоролог Минчо Празников: Отивам си!
Често си мисля какво ли ще е след още 50 години и как ли ще изглежда светът тогава, казва...
16.04 | 14:20
-
Бойко Борисов: Целите са толкова важни, че трябва да удържим
„Надявам се да компенсираме през други партии, за да можем да вървим напред по плановете”,...
16.04 | 14:20
-
Няма отговор от РСМ за Коридор 8 над три месеца
„Налице е периодично настояване за срещи без ясна цел и конкретни въпроси за обсъждане“,...
16.04 | 14:30
-
146 години от приемането на Търновската конституция
Президентът, премиерът и председателят на парламента с приветствия
16.04 | 14:45
Най-четени
-
Георги Георгиев: Дебора ми пишеше, че ще ме убие
Насилникът на Дебора сега я обвинява в заплахи за убийство
16.04 | 09:41
-
Възможно ли е новта социална мрежа на OpenAI да се превърне в хит
OpenAI се готви да направи решителна крачка отвъд генеративния изкуствен интелект, като...
16.04 | 10:45
-
Зеленски предупреди САЩ да не чертае нови граници на Украйна
Руските претенции към украински земи
16.04 | 09:49