Роботите и ИИ ще доминират световната икономика в рамките на едно поколение 13.07 | 17:40

Това твърди футуристът д-р Адам Дор, като подчертава, че на мушката е човешкият труд

От iNews

Ако д-р Адам Дор е прав, роботите и изкуственият интелект ще доминират световната икономика – и то само в рамките на едно поколение. Те ще оставят почти цялото човечество без работа. Това не е непременно лошо. Може би за първи път в историята нахлуването на машините наистина ще ни даде свободата, която желаем.

Дор ръководи екип от изследователи, които изучават моделите на технологичните промени през хилядолетията – и са стигнали до заключението, че настоящата вълна не само ще разтърси, но и ще унищожи пазара на труда до 2045 г. Това, което колите направиха с конете и каруците, електричеството с газовите лампи и цифровите фотоапарати с Kodak, са шаблони за предстоящия шок, казва той.

"Технологията има нова цел на мушка – и това сме ние. Това е нашият труд", убеден е Дор. Каквото и да правите в който и да е сектор, в рамките на едно поколение машините ще могат да изпълняват същата задача също толкова добре, ако не и по-добре, и то само на част от цената, споделя той.

"Цените се подобряват постоянно, възможностите се подобряват постоянно. Виждали сме този модел и преди. Ако мога да получа същото или по-добро нещо на същата или по-ниска цена, смяната е безпроблемна. Ние сме конете, ние сме аналоговите фотоапарати", казва ученият.

48-годишният Дор е технологичен теоретик с докторска степен по публични въпроси от Калифорнийския университет в Лос Анджелис и директор на изследванията в RethinkX – щатска организация с нестопанска цел, която анализира и прогнозира технологични смущения. Тя е основана и се финансира до голяма степен от Джеймс Арбиб и Тони Себа, технологични предприемачи и инвеститори.

От една страна, прогнозата на Дор е зловеща – хуманоидните роботи, управлявани от все по-способен изкуствен интелект, ще се разпространят в почти всяка индустрия, оставяйки хората неспособни да се конкурират. От друга страна, Дор е изпълнен с оптимизъм: ако се проведе добре, тази революция ще доведе до "свръхизобилие", което ще освободи човечеството. Но ако се проведе зле, чакат ни нови крайности на неравенство и олигархия.

Преходът ще бъде по-бърз, отколкото повечето хора си мислят, казва Дор. "Документирали сме над 1500 технологични трансформации в цялата човешка история. Чрез теоретичната "леща", която сме разработили, наблюдаваме отново и отново последователни модели".

След като една нова технология завладее само няколко процента от "дела на интелекта” или "пазарния дял", както го нарича Дор, тя има шансове да постигне огромно господство в рамките на 15 до 20 години. Според футуриста, това означава, че роботите и изкуственият интелект скоро ще направят човешкия труд почти неадекватен.

"Машините, които могат да мислят, са тук и и техните възможности се разрастват ден след ден без край. Нямаме толкова време, за да се подготвим за това. Знаем, че ще бъде бурно", предупреждава ученият.

Някои сектори ще преживеят междинен период – време, през което хората могат да работят ефективно заедно с роботи – точно както в периода, когато шахматните гросмайстори се обединяваха с шахматни програми. Но рано или късно хората просто ще се окажат на пътя на машините, казва Дор (по-скоро рано, отколкото късно).

Работни места, чиято стойност зависи от човешкия принос – като спортни треньори, етици и др. – ще се запазят, но дори те ще се сблъскат с конкуренцията от машините. "В някои области ще остане ниша за човешки труд. Проблемът е, че няма достатъчно такива професии, за да се осигури заетост за 4 милиарда души".

Уважаваните институции и практики може вече да не са подходящи за целта си, така че обществата трябва спешно да се подготвят, като разработят набор от ръководни принципи и преоценят понятия като стойност, цена и разпределение, смята Дор.

"Нямаме готови отговори. Дори не знаем дали имаме правилните въпроси. Трябва да експериментираме сега и да изпробваме нови структури на собственост, нови структури на заинтересованите страни", казва той.

Дор признава опасностите от икономическите нестабилности, популистката реакция и дезинформацията, но смята, че това не е неизбежно. Повишенията в производителността и изобилието ще бъдат огромни, а разпределението, според него, може да бъде справедливо, пише technews.bg.

По-рано други футуристи са предсказвали епохи на изобилие от свободното време, благодарение на технологичния прогрес – и са грешали драматично; но Дор е убеден, че този път това наистина ще се случи. Малката част от обществото, която в миналото не е имала нужда да работи, като например аристократите, ще предложи насоки как да запълним времето си.

"Можем да се сетим за примери за разглезени богаташи, които са изглеждали някак безцелни и може би нещастни, но други са били способни да живеят смислен и целенасочен живот. Мисля, че ще намерим смисъл във взаимоотношенията си с приятелите и семейството и във връзките си с общностите си. Звучи сантиментално, но мисля, че е дълбоко вярно", заключава Дор.

 

Водещи

Най-четени