САЩ не прилагат офанзивни кибератакаки 22.06 | 10:10
Америка няма целенасочена политика в това отношение, заяви американски конгресмен

САЩ не прилагат "офанзивни" кибератаки. Това заяви председателят на постоянната комисия по разузнаването към Камара на представителите в американския конгрес Майк Роджърс, цитиран от Bloomberg.
Роджърс, който е републикански представител от Мичиган, обсъжда новите сведения за дирижирани от САЩ кибератаки срещу иранската ядрена програма.
"Съединените щати не използват нападателни методи", каза конгресменът по време на правителствена конференция във Вашингтон. "Просто не го правим".
Попитан за изтекла в медиите информация, че САЩ и Израел са си сътрудничели по създаването и използването на вируса Stuxnet, който повреди ядрените центрофуги на Иран, Роджърс ги посъветва, да не приемат всичко за "чиста монета".
"Аз бих бил много внимателен при приписването на авторство на този софтуер", допълни той.
На въпроса дали САЩ по принцип не провеждат подобни офанзивни кибероперации Роджърс отговорил, че страната му няма целенасочена политика за прилагането на нападателни хакерски удари от военен тип, подобни на тези, които засегната Естония и Грузия.
Преди няколко години уебсайтове в двете страни станаха цел на киберудари от типа Атака за отказа от услуга (DoS), което тотално ги извади от строя. Атаките в Естония се състояха през 2007 г. а тези в Грузия – през 2008 г. по време на военния конфликт с Русия.
Водещи
-
Нараства броят на преписките и на досъдебните производства за престъпления, извършени в условията на домашно насилие
Повече са престъпленията, свързани с наркотични вещества – 4481 досъдебни производства, при...
21.03 | 17:57
-
ООН за загиналия българин в Газа: Ще бъде запомнен със своята доброта
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш излезе с изявление, в което изрази своите...
21.03 | 17:40
-
Кога трябва да изпиете първото и последното си кафе за деня?
Според статистиката на Statista мнозинството американци пият кафе ежедневно
21.03 | 17:20
-
БНБ: Над 338 милиона евро чужди инвестиции са влезли в страната през януари
Инвестиционният поток за първия месец на годината е с 50,8 млн. евро повече спрямо януари 2024...
21.03 | 17:00
Най-четени
-
Зрители са в потрес от лесбоаферата в „Хелс Китчън“
В последния сезон на кулинарното предаване „Хелс Китчън“ зрителите станаха свидетели на...
21.03 | 10:30
-
Депутатите гласуваха на второ четене макрорамката на държавния бюджет за 2025 г.
Не се предвижда вдигане на данъци и се залага дефицит от 3% от БВП
21.03 | 05:42
-
Бареков: Пеевски направи тих държавен преврат, а Румен Радев повече служебна власт няма да види!
Бареков изразява безпокойство относно контрола върху държавните институции. "Пеевски яхна...
21.03 | 15:15
-
Административен съд – София град е отхвърлил претенциите на Ахмед Доган върху марката „ДПС“
Като краен резултат жалбата на Ахмед Доган е отхвърлена изцяло и същият е осъден да плати...
21.03 | 16:20