САЩ си връща лидерството при суперкомпютрите 23.03 | 19:00

Новият суперкомпютър в националната лаборатория Oak Ridge, ще притежава изчислителна мощ от 20 петафлопа

От Георги Георгиев

Американската национална лаборатория Oak Ridge (ORNL) в щата Тенеси скоро за пореден път ще разполага с най-бързия компютър в света. Компютърът, наречен Титан, се строи по поръчка на американското енергийно министерство (DOЕ). Очаква се той да може да извършва 20 000 трилиона изчисления (20 петафлопа) в секунда.

Само през миналия октомври екип на китайския Национален университет по отбраната представи модела Tianhe-1A – машина, с капацитет 2,5 петафлопа, която стана най-бързият суперкомпютър в света.

Титан е разработка на компанията Cray Computer. След завършването си той ще стане част от колекция от някои от най-бързите машини в света, присъединявайки се към суперкомпютрите "Гея” на NOAA, "Кракен” на NSF и "Ягуарът”, който е настоящият "работен кон” на DOЕ.

Плановете предвиждат изграждането на изцяло ново съоръжение през следващата година, което да побере новия суперкомпютър. Създаването му ще съвпадне с датата на доставка на първата фаза от Титан, която се очаквана да бъде завършена до края на тази година. Втората фаза ще стартира през 2012 г.

Архитектурата на Титан ще се основава на процесорните кутии XT3, 4 и 5, както и на връзката "Gemini" XE между тях.

Суперкомпютрите постигат своята способност да обработва огромни количества данни за изключително кратки периоди благодарение на скачването на множество процесорни кутии, както и на система, която синхронизира работата им. Поради

тази причина връзката Gemini XE е толкова важна. Тя всъщност е едно от двете изцяло нови системи в Титан. Другият важен компонент е Графичната дисплейна копроцесорна единица (GDU), която най-вероятно ще бъде разработена от Nvidia. Нейната основна функция е да ускори изчисленията.

Титан също така ще използва и т.нар. глобална асдресируема памет. Благодарение на нея данните няма да се забавят като минават през входно изходните канали.

Очаква се суперкомпютърът да бъде използван от DOE, за да изчислява параметрите на комплексни енергийни системи и ще струва на американското правителство около 100 милиона долара.

Водещи

Най-четени