Смартфоните „оживяват“ благодарение на мускулни мотори 13.01 | 16:17
Vivitouch позволява на мобилните джаджи да реагират максимално реалистично
Част от производителите днес искат да заменят грубите мотори за вибрация в телефоните и таблети с нещо, което предоставя много по-широк спектър на усещания, позволявайки буквално да усетите в ръцете си вибрациите от работата на двигателя на мотоциклет или ударите на сърцето.
По време на CES тази година компания, наречена Artificial Muscle, демонстрира как новата им технология Vivitouch може да накара мобилните устройства да трептят и дрънчат по много реалистичен начин. Тя е базирана на пластмасови електрически елементи, които функционират като мускули, пише DigitalTredns.com.
От компанията представиха модел на iPhone, който е модифициран чрез замяна на един от стандартните мотори с изкуственият мускул Vivitouch. Така, при пускането на проста игра, с търкалящи се топчета в лабиринт, телефонът започва не само да се тресе при удар на топчето в стените, но и да потреперва леко при "търкалянето" му по плоскостта.
Така, усещането, че в ръката си държите истински модел на лабиринт, с истинско топче става напълно реално.
При писане на съобщения пък пластмасовият мускул ще създава трептения, които ще индикират всяко натискане на виртуалната клавиатура. В друга демонстрация на Vivitouch моторът разтриса модифициран Xbox контролер, който позволява на потребителя да усети какво е да държиш в ръка туптящо сърце или да почувства работата на двигателя на мотоциклет Harley-Davidson.
Генераторите за вибрации в днешните телефони и геймконтролери се състоят от електрически мотор, който върти метална тежест. Основните им недостатъци са - трябва време да се включат и са ефективни само на една честота. Това им пречи да предоставят множество вибрационни усещания.
За разлика от тях, моторите на Artificial Muscle съдържат изкуствени "мускули" в себе си. Когато върху тях бъде приложено напрежение, те започват да се разширяват и свиват с честота, която може да бъде прецизно контролирана. От компанията заявиха, че тази година на пазара ще се появят два модела с тази технология, но не уточниха техните марки, както и цената на нововъведението.
Artificial Muscle не са единствената компания, която се опитва да добави нови усещания при използване на потребителската електроника. Финландската Senseg OY е открила начин да използва електричеството за промяна на тактилните усещания върху екрана. Прилагайки електрическо поле върху екрана на таблет, нейните инженери създават усещането за грапавост при движението на пръста върху гладкия сензорен екран.
Технологията ще да помогне на потребителите да усещат скрол-бара или границите на изображението. Така всяка буква от текстовото съобщение може да бъде регистрирана като малка грапавина, което ще улесни селектирането и обработката на пазажи от текстовете.
Водещи
-
Пеканов: Страховете от еврозоната не са основателни
В бюджета не липсват 18 млрд. лв, а между 5 и 9. Те лесно могат да бъдат намерени, смята...
26.01 | 10:20
-
КНСБ настоява минималната заплата да се обвърже с цената за месечна издръжка
Скорошно проучване показа, че 1.2 млн. българи не получават възнаграждение, по-голямо или...
26.01 | 10:00
-
Продължава издирването на мъжа след взрива в Банкя
В района няма опасност от повторен взрив и изтичане на газ
26.01 | 09:45
-
Край на Софийския прайд? Тръмп им спрял парите
Това обяви във Фейсмук Кристиян Шкварек
26.01 | 09:30
Най-четени
-
Продължава издирването на мъжа след взрива в Банкя
В района няма опасност от повторен взрив и изтичане на газ
26.01 | 09:45
-
Край на Софийския прайд? Тръмп им спрял парите
Това обяви във Фейсмук Кристиян Шкварек
26.01 | 09:30