Социалните мрежи стават терен за социолозите 13.10 | 07:00
До този момент няма измислен друг начин за съпоставка на мненията на толкова много хора от целия свят
Социалните мрежи позволяват детайлно да се изучава обществената реакция на значими събития и то на милиони хора по цял свят. Така освен психолозите и изследователите на обществото – антрополозите и социолозите започват да обръщат поглед към мрежата като поле, в което могат да разпрострат проучванията си.
Изводът е на американски учени от университета "Корнел". Те са публикували резултатите от своите наблюденията върху над 509 милиона съобщения в Twitter в списанието Science.
Учените са анализирали потока от съобщения на 2,4 милиона души от 84 страни от февруари 2008 година до януари 2010 година. Целта им е била да изяснят реакцията на хора от различни социокултурни сфери на едни или други събития със световен отглас и да се провери дали има закономерности и повтарящи се тенденции във възприемането и коментарите.
Освен това наблюдателите са сканирали съобщенията за наличието на думи, които представят положителни емоции като "радвам се", "съгласен", "супер" и др., и съответно отрицателни като "лошо", "разстроен съм", "страх", "стрес". Използвани са повече от хиляда думи, маркиращи емоции.
Един от най-любопитните резултати е "кривата на настроението в блогосферата", пише ИТАР-ТАСС. Според изследването интернет обществото като цяло преживява емоционален подем сутрин, който с течение на деня се заменя с все по-негативни емоции. Доброто настроение на блогърите се възвръща вечерта, а пикът може да се забележи точно преди авторите да отидат да спят.
Също така, според наблюдението, блогърите в мрежата се чувстват по-щастливи в месеците от края на декември до юни.
Според изследването ползвателите на Twitter реагират изключително бързо и емоционално на почти всички световни събития, като очаквано най-много емоции предизвикат новости и събития със знак "минус". Така земетресението и цунамито в Япония, безредиците в Лондон, десетата годишнина от атентатите на 11 септември в Ню Йорк, както и смъртта на певицата Ейми Уайнхаус остават и до този момент сред най-обсъжданите теми в блогосферата.
Само преди няколко дни мрежата беше буквално взривена от смъртта на основателя на Apple Стив Джобс, като количеството на туитовете след трагичната новина достигна до 10 000 в секунда. Това се оказа най-мащабната онлайн-реакция за последните години, която по своята интензивност почти два пъти превиши реакцията на интернет обществото след бедствието в Япония, обобщават изследователите.
Най-положителни емоции в социалната мрежа предизвикват националните празници, Коледа и посрещането на новата година. Сред обществено политическите събития най-положителен отзвук е имала сватбата на принц Уилям и Кейт Мидълтън през април месец тази година. По време на бракосъчетанието поздравления към младоженците са изпращали хора от цял свят и то със скорост от 3 900 броя в секунда.
Интернет мрежите и Twitter в частност предоставят на изследователите на обществото недостъпна до този момент възможност за изучаване на социалното поведение, както и възможност за общуване и изследване на най-различни хора в реално време.
Това е нов начин за теренно проучване и нови възможности за наблюдение на обществените процеси, считат авторите на публикацията. Според социолога Майкъл Мейси, особена ценност на подобен род изследвания идва от това, че те могат да се проведат с висока степен на детайлизиране по час, месец и година.
"Освен това до този момент няма измислена друга технология, която да ни позволи да съпоставим интересуващите ни мнения на толкова много хора от целия свят", допълва Мейси.
Водещи
-
Коментарът на световните агенции за новия ни кабинет
16.01 | 21:00
-
Здраве, пари, късмет: Това е печелившата зодия за 2025-а
Според известния астролог и екстрасенс Евън Натаниел Грим представителите й значително ще...
16.01 | 20:45
Най-четени
-
България вече има редовно правителство
Депутатите гласуваха и избраха кабинета на Росен Желязков
16.01 | 11:45
-
Кой кой е в състава на кабинета „Желязков“
Стартира вторият опит на Росен Желязков да състави правителство в рамките на половин година
16.01 | 13:20
-
Депутатите решават съдбата на проектокабинета "Желязков"
Първият проучвателен мандат беше даден в сряда от президента на ГЕРБ-СДС
16.01 | 08:45
-
Служебният кабинет предаде властта на редовното правителство (ВИДЕО)
Главчев пожела успех на новия Министерски съвет
16.01 | 13:07