Спор между роботи стана хит в YouTube 01.09 | 17:38

Забавен онлайн спор между два робота, пуснат от студенти от Корнел, бе гледан от стотици хиляди в рамките на часове

От Георги Георгиев

Двама докторанти от университета в Корнел пуснаха в YouTube кратък клип на забавен разговор между два уеб базирани чатботове (компютърни програми, симулиращи човешки разговор).

За тяхна огромна изненада проектът, който първоначално бил замислен за нуждите на курс по изкуствен интелект, бързо се превърнал в хит в мрежата. От качването си в YoTube на 31 август той е бил видян от над милион и триста хиляди души от цял свят, съобщава physorg.com

За нуждите на експеримента студентите Игор Лабутов и Джейсън Йосински използвали чатбота Cleverbot – програма за чат, с която всеки може да си "поговори", ако посети адреса ѝ на http://cleverbot.com. След това те добавили възможност за превръщането на текста в реч и генерирали дигиталните образи на двамата изкуствени "събеседници" - мъж и жена, които били качени на два различни лаптопа и включени към Cleverbot. Разговорът бил стартиран с едно просто "здравей".

Двата аватара стартирали разговора с размяна на любезности, но след това започнали да спорят, след като единият обвинил другия, че е робот. Накрая те се спуснали в дискусия по религиозни въпроси.

Днес множество чатботове работят в интернет като повтарят в малко по-различна форма реплики, които са научили в миналото. За разлика от тях разработеният от британския специалист по изкуствен интелект Роло Карпентър Cleverbot изважда репликите си от огромна база данни от фрази.

Те са събрани от над 20-те милиона разговора на програмата с истински хора, проведени от 1997 г. насам. Това може да обясни защо мъжкият аватар в един момент заявява "Аз съм еднорог". Очевидно някой в миналото е отправил тази реплика към Cleverbot.

"Това, което прави този експеримент интересен, е как всъщност хората интерпретират това, което виждат на екрана", обяснява инициаторът на проекта и преподавател в Корнел Ход Липсън. "Част от тях откриват сексуално напрежение между дигиталните събеседници. Други казали, че разговорът не бил като нормална човешка реч, а трети заключават, че той прилича на препирня между съпрузи".

Екипът възнамерява да продължи с бъдещи изследвания в областта, като възможните насоки на развитие включват разговор между три и повече роботи или комбинация между роботи и истински хора.

Сега учените си задават въпроса след като Cleverbot се учи от проведените разговори с хора, как би еволюирал той, ако два робота започнат да комуникират помежду си за продължителен период от време.

"Една от възможностите е например някой от тях да започне да лъже", предполага Джейсън Йосински...

Водещи

Най-четени