Стартира обществена дискусия за онлайн хазарта в ЕС 24.03 | 16:53
Брюксел се притеснява от незаконните сайтове за хазарт в общността

Хазартът по Интернет е бързо разрастващ се бизнес в Европа с близо 15 000 уебсайта, чиито общи годишни приходи през 2008 г. надминават 6 милиарда евро. Очаква се до 2013 г. те да се увеличат двойно.
В същото време обаче националните законодателни рамки в областта се отличават една от друга в значителна степен. Прилагат разнообразни правила по отношение на лицензирането, свързаните интернет услуги, плащанията, целите от обществен интерес и борбата с измамите.
По тази причина и Брюксел стартира публична консултация, която да покаже каква е ситуацията на пазара на хазартни услуги в общността. Важно е да се прецени какви са възможностите за съвместяване на различните модели, така че да бъде осигурена правна сигурност и ефективна защита на гражданите на ЕС в областта на тази бързо развиваща се трансгранична услуга, допълват от Европейската комисия.
От ЕК подканят всички заинтересовани страни да подадат своите мнения по въпроса до 31 юли 2011 година. На базата на тези коментари властите ще решат нужни ли са действия на ниво ЕС в тази област или не.
Ключовите въпроси в настоящата консултация обхващат:
- Определение и организация на хазартните услуги по Интернет;
- Свързани услуги, извършвани и/или използвани от доставчиците на хазартни услуги по Интернет;
- Цели от обществен интерес – тук целта е да бъдат прегледани защита на потребителите, добрите практики и системите за използване на приходите от хазарт за дейности от обществен интерес, като например за спорт, изкуство или образование.
Незаконните залози в Интернет
В ЕС съществува голям незаконен пазар на услуги за хазарт по Интернет. Изчисленията сочат, че в световен мащаб лицензираните уебсайтове за хазарт са над пет пъти по-малко от нелицензираните уебсайтове, предлагащи покер или спортни залагания онлайн.
Потребителите имат достъп до незаконния трансграничен пазар поради фактическо толериране или поради липса на ефективно правоприлагане.
Ето защо консултацията се стреми да направи преценка на съществуващите системи за правоприлагане и трансграничното сътрудничество между държавите-членки, а така също и на фактите относно ефективността на съществуващите системи за блокиране (като блокиране на плащането или филтриране по имена на домейните), допълват от ЕК.
Водещи
-
Графа получи първия си "Икар"
29.03 | 15:00
-
Зафиров: Исканият вот на недоверие към правителството е буря в чаша вода
"Още с първото изречение на мотивите става ясно, че единствената му цел е да бута...
29.03 | 14:00
-
M3 Communications Group, Inc.отличена със злато за корпоративен PR
Експертизата в корпоративните комуникациии стратегическата визия на компанията за клиента...
29.03 | 13:40
Най-четени
-
Шефът на Пирогов с добра новина за лекуваните у нас от Кочани
Трагедията наистина е голяма, защото става дума за деца, каза д-р Валентин Димитров
29.03 | 11:38
-
Росен Желязков: Днес България отбелязва 21 години като пълноправен член на НАТО
Това се казва в официална позиция на премиера
29.03 | 10:00
-
Дъждовно следобед, слънчево сутринта
Максималните температури ще бъдат между 13° и 18°, за София - около 13°
29.03 | 08:57