Тестове на новa IP версия вещаят проблеми с интернет в сряда 07.06 | 14:11

Тестовете на IPv6 може да предизвикат проблеми в работата на редица сайтове

От Георги Георгиев

Ако утре (8 юни) установите, че Google зарежда резултатите по-дълго от обичайното или че Facebook не актуализира профила ви достатъчно бързо, не се тревожете. Проблемът най-вероятно няма да е във вашия компютър или интернет връзка, а в тестването на новата шеста версия на Internet Protocol.

По време на World IPv6 Day над 100 световни компании ще тестват новия начин за свързване на интернет адресите към устройствата, с което се надяват да разрешат хроничните проблеми, свързани с използването на сегашната версия IPv4.

Според Нарел Кларк от австралийското интернет общество, преминаването към шестата IP версия е важно, тъй като настоящата система IPv4 не може да се справи с растящия брой устройства, които се връзват в мрежата.

"В миналото, когато ни свършваха телефонните номера на стационарните мрежи, решението бе да прибавим допълнителна цифра към съответния номер", коментира Кларк пред news.com.au. "При интернет адресите не можем да подходим по същия начин, тъй като цялата номерационна система се нуждае от значително по-голям капацитет, надхвърлящ рамките на отделната държава", допълва тя.

Сред компаниите, които ще тестват IPv6 утре, са Facebook, Yahoo, Google, YouTube и Cisco.

В резултат на тестовете от Google очакват поради несъвместимостта в мрежите около 0.5 % от общия брой търсения да се провалят. От Facebook пък заявяват, че едва към 0.03 процента от потребителите им ще бъдат засегнати.

От социалната мрежа заявяват, че според последни проучвания един на всеки 2000 потребители е имал проблеми с връзването към сайтове, разполагащи едновременно с IPv4 и IPv6 адреси.

През последните петнадесет години интерет специалистите по света успяха да намерят начини да увеличат капацитета на IPv4, но в момента тези възможности са изчерпани.

"За съжаление усилията, които сме положили в тази насока, са били толкова ефективни, че в момента нямаме време за плавен преход към Ipv6", заключава Нарел Кларк.

Най-четени