Технологиите промениха и хранителните навици 02.04 | 09:55
Хората се хранят пред компютъра, а не на кухненската маса

Ново проучване на Института по технологии в Рочестър е едно от първите, което анализират как новите медийни технологии, включително интернет и смартфоните, влияят на хранителните навици на студенти, така и на навиците им за хранене.
Данните показват, че хората са по-склонни да се хранят, докато седят пред компютъра, отколкото на кухненската маса, и че те използват социалните медии като основен начин да получат информация за храната, която ядат, или рецептата, която им трябва.
"Аз искам да се проучи как развитието на новите медии променя традиционните представи на хората към храната и как това се превръща в човешко общуване", отбелязва Маделин Варно, автор на изследването, цитирано от PhysOrg.com.
"За разлика от своите родители или баби и дядовци, студентите не гледат на храната като нещо важно за себе си или като удоволствие. В действителност нито един от анкетираните, които интервюирах, дори нямаше кухненска маса", разказва авторът.
Варно провежда обширно проучване на студенти, с което оценява как те приготвят храната си и какво ядат, как учениците общуват с други хора по време на хранене и как те са получили информация за храната, която ядат и как точно я избират. Варно също така оценява значението на храна за студентите и техния живот.
"Храненето е само една от няколкото дейности, които се направят едновременно, всяка от които като цяло се свързва с компютрите и смартфоните, включително и сърфирането в интернет, общуването с приятели в Facebook и домакинстването", продължава авторът.
"Това не означава, че учениците са по-малко социални. Напротив - в действителност, те често общуват с много повече хора, отколкото ако седят на маса, но техният начин на социализация сега е пряко свързан с новите медии."
Варно също така открива, че хората са по-склонни да поискат от приятел от Facebook или Twitter рецепти, вместо да се консултират от готварската книга и често използват социалните медии за информацията за храните и храненето като цяло.
Специалистът добавя, че според проучването повечето студенти се чувстват по-информирани за храната, която ядат, и по-лесно правят своя избор, след като са проверили информацията, която им трябва в Facebook или Twitter.
Водещи
-
Търговци панически затварят обекти по морето заради масирани проверки
Открити множество нарушения
02.07 | 17:59
-
Кръводарителска акция се провежда в София, Пловдив, Варна, Бургас, Благоевград и Стара Загора
Организатори са Асоциацията на пострадалите при катастрофи и сдружение "Ангели на пътя"
02.07 | 17:20
-
От този месец Националният осигурителен институт ще посочва размерите на пенсиите и в евро в допълнение към левовете
Това е част от подготовката за планираното влизане на България в еврозоната от 1 януари 2026...
02.07 | 17:00
Най-четени
-
Еврото на фокус: Министерският съвет обсъжда обновения национален план
Причината за липсата на вода в селата Хаджидимитрово и Горна Студена е в дренажните...
02.07 | 10:30
-
НС днес:Трети вот на недоверие, прекратяването на пълномощията като депутат на Кирил Петков
В проекта за дневен ред е и темата за национален референдум за защита на българския лев .
02.07 | 10:15
-
Валентин Вацев: Войната в Украйна е само първата фаза от руската стратегия
Вътрешен конфликт в руското ръководство
02.07 | 11:15
-
Йорданов:Ужасно много уважавам лекарите, няма реплика срещу тях
Той коментира своя реплика, произнесена по време на среща на Здравната комисия на среща с...
02.07 | 09:59