Технология намалява енергийните нужди на чиповете 01.03 | 16:00

Устройство анализира текущия енергиен разход на процесорите и прекъсва захранването за ненужни в момента операции

От Георги Георгиев

Днешните потребителите очакват да получават все по-малки мобилни устройства, които същевременно са и по-мощни и ефективни. Всичките нови екстри като GPS системите, светлинните и звукови ефекти, с които производителите ни глезят, обаче гълтат сериозни количества енергия, които намаляват издръжливостта на батериите им до няколко часа.

За да подобри ефективността на процесорите в многозадачен режим, дипломираният студент от Харвард Вонйонг Ким е разработил ново устройство, с потенциала да намали разхода на енергия на модерните процесори с повече от 20%, пише PhysOrg. 

Този технологичен пробив може да позволи създаването на по-умни смартфони, по-тънки лаптопи и енергийно ефективни центрове за съхранение на данни.

Основната функция на разработеният от Ким многоядрен волтажен регулатор за чипове (MCVR) е да открива и регулира несъответствията между доставките на енергия и нуждите на чипа в съответния момент.

"Ако слушате музика на своя МP3 плейър, не е нужно да захранвате с енергия графичните процесори по същото време. Ако просто гледате снимки, няма нужда да захранвате аудио или HD видео процесорите. MCVR действа на принципа на който вие действате, когато гасите лампата, след като излезете от стаята", обяснява студентът.

В MCVR е вграден алгоритъм, който да разпознава частите от процесора, които не се използват в дадения момент и да прекъсва захранването към тях в рамките на 20 наносекунди. В резултат на това разходът на енергия намалява при запазването на същата ефективност. Респективно се увеличава и трайността на батериите при мобилните устройства.

Дизайнът на устройството позволява то да бъде поставяно на всяко отделно ядро в многоядрените процесори. То може лесно да бъде вградено в дизайна на съвременните чипове, което би оскъпило производствената им цена с около 10% но би намалило драстично разходите им, допълва Ким.

Най-четени