Търсенето на редки земни минерали на път да надмине предлагането 17.11 | 15:34

Скоро добивът на ценните суровини няма да бъде достатъчен дори само за китайския пазар

От Кристалина Илиева

Важността на редките земни минерали нараства стремглаво успоредно с все по-широката употреба на дигитални технологии. Скоро търсенето на ценните суровини може да надмине предлагането, особено след като основният доставчик на минералите, Китай, сви износа. предупреждават експерти.

Австралийски специалисти заявиха, че светът трябва да измисли нови технологии или да приоритезира употребата на искрящи и високо магнитни метали за производството на iPhone-и, телевизори с плоски екрани и всички екологично чисти технологии като хибридни коли, слънчеви панели и вятърни турбини.

Имаме класически случай на криза в търсенето и предлагането. Ако нещата продължат така, още през 2011 година глобалното търсене на суровината ще надскочи предлагането“, съобщиха учените от университета Curtin в Западна Австралия. „Всъщност през 2016 година търсенето дори само на вътрешния китайски пазар ще надмине глобалното предлагане на редките земни елементи“, допълват наблюдателите.

Интересът към редките изкопаеми се повиши рязко с популяризирането на смартфоните и икономичните електрически крушки. В същото време Китай, който доставя 95% от световния добив, ограничи износа си, за да задоволи вътрешния пазар. Въпреки че Пекин обеща да бъде „надежден доставчик“, големите потребители като Япония и САЩ се оплакаха от ембарго на снабдяването. Сега те се борят да намерят нови източници.

"В момента множество икономики искат да развиват високотехнологична индустрия и стават зависими от един много тесен източник“, коментират специалистите. Но според тяхното мнение действията на Китай са провокирани повече от необходимостта да подкрепят собствения си хай-тех сектор. „Скоро Пекин ще достигне точката, в която сам ще трябва да внася редки минерали“, прогнозират експертите.

Цените на редките земни изкопаеми стояха неизменни с десетилетия, създавайки едно фалшиво чувство за сигурност в индустрията, която ги използва. Но само през последната година, стойността им е скочила с 300%.

С тези темпове нормалните икономически условия биха изискали или измислянето на нова по-икономична технология за развиване на същата индустрия, или употребата на друг вид материали, които са по-достъпни, за постигане на същото.

Според данни, представени от австралийските експерти, всеки гражданин на тяхната страна произвежда шест килограма електронен отпадък на година. Това са огромни количества редки земни минерали, което повдига въпроса и за важността на рециклирането като източник на ценните суровини.

Водещи

Най-четени