Универсален генератор подпомага развиващите се държави 05.03 | 15:16
Новата система ще служи предимно в неелектрифицирани населени места

В много от развиващите се страни "мъртвият" мобилен телефон е обичайна картинка. Защото хендсетите значително поевтиняха, но ток не навсякъде има. Много от жителите по места са се специализирали в производството на "зарядни" от стари автомобилни акумулатори.
Базираната в Сан Франциско Fenix International обаче предлага друго решение – ReadySet. Или нова генераторна система със солидна оловна батерия, съобщи InnovationNewsDaily.
Създателите на системата вярват, че с нея неелектрифицираните домове ще получат достатъчно енергия за задоволяване на нуждите. Освен това те очакват новата система да допринесе за ръста на работните места в развиващите се държави, както и редукция на замърсяването – все пак ще изчезнат керосиновите лампи и "течовете" от старите акумулатори.
Според изчисленията на създателите на новата генераторна система от нея ще се облагодетелстват и мобилните оператори. Техните приходи ще се увеличат с от 10 до 14% заради потребителите, които ще поддържат телефоните си "живи" и ще говорят. А според неназована статистика, потребителите на мобилни услуги в неелектрифицирани населени места са около 500 милиона.
ReadySet е пластмасова кутия, която дава енергия не само на мобилни телефони, но и на разнообразна домашна електроника. Тя има USB, както и изход за палене на цигари. Освен това, няма нужда от монтаж. Системата е преминала редица тестове, сред които излагане на UV лъчение, заливане със солена вода, както и силни удари, които доказват устойчивостта й.
В момента компанията–производител тества системата на 10 африкански пазара. Продажбите на дребно ще започнат през юни. Цената за брой от устройството ще бъде 150 долара, но при по-силен интерес от страна на потребителите тя ще падне.
Все пак високата й цена е основен проблем, тъй като пазарите, към които производителя се насочва, са изключително бедни. Доходите в някои от регионите са от 2 до 4 долара на ден.
Засега обаче силен интерес към системата е отчетен от страна на местни предприемачи. Те са започнали малък бизнес, като зареждат мобилни телефони. Едно зареждане струва 25 цента.
Водещи
-
България към РСМ: Консенсусът в ЕС е непроменим, време е за изпълнение на ангажиментите
България изразява нарастваща загриженост относно продължаващото неизпълнение от страна на...
02.09 | 17:59
-
Инцидентът с трамвай: Щетите са за 50 000 лв., ще санкционират ватмана
По думите му не е редно ватманът да слиза да си купува кафе, но това е честа практика.
02.09 | 17:40
-
Реджеп Ердоган: Путин и Зеленски все още не са готови за лидерска среща
Загриженост за ситуацията в Газа
02.09 | 17:20
-
Здравните власти в Румъния регистрират съществено нарастване на случаите на COVID-19
Националният институт за обществено здраве съобщи, че през седмицата 18-24 август са били...
02.09 | 16:45
Най-четени
-
Южнокорейският рапър и певец Psy е арестуван
47-годишният музикант поднесе извинение след ареста си по подозрение в незаконно придобиване...
02.09 | 10:30
-
Терзиев: Ще изискам спешни мерки за гарантиране на безопасността на градския транспорт
"Гражданите трябва да се движат спокойно и с доверие, че системата работи за тяхната...
02.09 | 11:15
-
НОИ превежда майчински и болнични
Ще бъдат захранени и сметките на хората с временна нетрудоспособност /в болнични/
02.09 | 11:59
-
Министър Вълчев предлага учебният ден да започва по-късно
Предизвикателства с двусменното обучение
02.09 | 14:00