Учен предлага космическият боклук да се чисти от сателити 09.08 | 18:25

По този начин могат да бъдат обезвреждани от 5 до 10 обекта на година

От Петя Михайлова

Италиански учен предлага обещаващо решение за все по-сериозния проблем с космическия боклук.

Идеята му е да бъдат изстрелвани сателити към най-големите парчета, като части от ракети, съобщи Би Би Си.

Сателитите ще закрепват към големите боклуци пропелери, а те ще ги придвижат до земната атмосфера, където да изгорят. По този начин могат да бъдат обезвреждани от 5 до 10 обекта на година. Проблемът с космическия боклук е много сериозен.

В ниска орбита над Земята има над 17 000 обекта с размер над 10 см. По-страшно е, че по-големите от тях могат да се разпаднат и да създадат още хиляди парчета.

Опасенията са, че може да се получи верижна реакция, наричана синдрома на Кеслер на името на учения, описал я за първи път през 1978 г. При нея фрагменти ще удрят други фрагменти и така броят им ще се увеличава, ще се образува облак от парчета и големи части от орбитата ниско над Земята ще станат неизползваеми.

На височина около 850 км над Земята има над 60 обекта, а две трети от тях тежат над три тона всеки. Повечето се движат със скорост около 7,5 км/сек. От тях трябва да започне почистването, пише Марко Кастронуово от Италианската космическа агенция в сп. "Акта астронаутика".

Предложението на Марко Кастронуово е малки сателити да бъдат изпращани на 7-годишни мисии. Всеки сателит ще е снабден с две роботизирани ръце. С едната ще улавя космическия боклук, а с другата ще прикрепва към него йонен двигател, който да го изтласка от орбита. След това сателитът ще пуска боклука, който би трябвало сам да се придвижи до земната атмосфера и там да изгори.

Предвижданите операции и маневри на сателитите не са лесни, но технологията вече дава такива възможности.

Водещи

Най-четени