Цифрова ефирна телевизия - бъдещето е ясно 19.12 | 16:38

От 21 декември започва първи етап от цифровизацията на телевизията

От Ивелина Георгиева

От 21 декември 2012 г. стартира официално информационна кампания за въвеждането на цифровата телевизия. Това каза заместник-министърът на транспорта Валери Борисов, след като представи параметрите на предстоящата информационна кампания.

Стартирането на разяснителната кампания е първият етап от въвеждането на цифровизацията в България. Той ще продължи до 1 март 2013 г.

Вторият етап ще започне веднага след това и той ще е напомнящ - в него ще функционират, както цифровият, така и аналоговият сигнал, обясни Борисов.

Третият етап ще бъде самото въвеждане на цифровизацията от 1 септември 2013 г. Валери Борисов напомни, че това е й крайния срок за изключване на аналоговия сигнал.

От Министерството на транспорта са предвидили, че голяма част от хората с аналогови телевизии ще се забавят, въпреки масираната информационна кампания затова от 1 септември до 30 ноември 2013 г., ще текат послания по медиите, които да приканят закъснелите за предприемане на действия по цифровизация.

Информационната кампания, която стартира от 21 декември, ще разясни на българските зрители на популярен език какво представлява цифровизацията, кога и как ще се случи тя.

"Старали сме се в кампанията всичко да бъде максимално разбираемо и да се покрие 97% от аудиторията", съобщи Вера Джамбазова, ръководител на екипа от ключови експерти на консорциума, спечелил поръчката за информационната кампания.

Кампанията стартира с 60 секунден телевизионен клип, два радиоклипа и прескарета.

Слоганът на рекламата е "Цифрова ефирна телевизия- бъдещето е ясно".

До края на декември ще започне да работи call център, с работно време от 08.30 до 10.30 часа и интернет сайт, на който всички ще могат да задават въпроси.

Реклама ще има в почти всички телевизии, радиа, национални и регионални всекидневници, ежеседмичници и списания, обясни Джамбазова.

След цифровизацията на ефира качеството на сигнала ще се повиши значително и в рамките на един честотен спектър ще могат да се излъчват няколко програми, поясни Валери Борисов.

Той подчерта, че България е една от последните страни в ЕС, в която все още този процес не е завършил.

Социално слабите също ще могат да се цифровизират, тъй като е предвидено да получават ваучери в размер на 60 лева за закупуване на декодиращи устройства.

Тяхната цена варира от 50 до 150-200 лева, но ние не сме се целили във високия клас, защото възможностите не ни го позволяват, обясни Борисов.

Хората, които могат да получат такъв ваучер трябва да отговарят на три условия. Първото е да имат право на енергийни помощи през периода 2012-2013 г. Второто условия е да притежават аналогов телевизор без вграден цифров тунер и третото е да не са абонати на кабелна или цифрова телевизия през този период.

Валери Борисов не пожела да посочи, колко точно средства са предвидени за цифровизацията на телевизията. Той заяви, че е провел много динамичен диалог с министерството на финансите и " парите, които са отпуснати са точно толкова, колкото са имали възможност да отпуснат".

Водещи

Най-четени