Бургас – първенец по незаконни строежи по Черноморието 22.06 | 17:00

Над 2200 обекта са проверени от началото на годината

От Десислава Янкова

Област Бургас е първенец по незаконни строежи по Черноморието. От декември 2010 до май 2013 г. на територията на областта са премахнали 215 незаконни строежа, съобщиха за iNews от Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК).

В област Варна са премахнати 54, а в Добрич – 27 строежа.

От началото на 2013г., от ДНСК е спряно строителството или са отменени строителните книжа на имоти на територията на къмпингите "Корал" и "Юг" в община Царево, къмпинг "Иракли" и местност "Кокала" в община Несебър, както и в Археологически резерват "Яйлата” край с. Камен бряг, община Каварна. Причината са нарушения на нормативната уредба по опазване на околната среда и устройство на територията.

От началото на годината до края на месец май са извършени над 2200 проверки на строежи. Издадени 317 заповеди за налагане на различни административни мерки.

В същия период от органите на ДНСК са извършени и 8829 служебни проверки на издадени от главните архитекти на общините разрешения за строеж, като 78 разрешения за строеж, заедно с одобрените инвестиционни проекти към тях, са отменени като незаконосъобразни.

Глобите и имуществените санкции за незаконни строежи са от 1000 до 10 000 лв. за физическите лица, а за юридическите – от 5000 до 50 000 лв.

Освен за собствениците на незаконни строежи, Законът за устройтво на територията предвижда и имуществени санкции за строителния надзор в размер от 30 000 лв. до 150 000 лв.

През 2012г. са наложени глоби в размер на 1 528 400 лв., а през първите пет месеца на настоящата година – санкции за 555 100 лв.

В случай, че заповедта не бъде изпълнена доброволно в определения 14 дневен срок от ДНСК се изисква принудително премахване на обекта. При избран изпълнител се насрочва дата за принудително изпълнение на заповедта за премахване на незаконния строеж.

Доста често експертите се сблъсквали с опити за осуетяване на премахването, инициирани от нарушителите, липса на съдействие от служителите на общинските администрации, а в някои случаи тенденциозно нежелание на избраната фирма – изпълнител на принудителното премахване да изпълни задължението си. При всички такива случаи се налагат глоби на виновните за неизпълнение на нарежданията на ДНСК.

От дирекцията посочиха още, че премахването на незаконните строежи около язовирите продължава.

От издадените общо 558 заповеди за премахване на незаконни строежи в района на язовирите в страната, до края на 2012 г. влезли в сила са 403 и по голямата част вече са премахнати. Доброволно от собствениците или принудително от органите на ДНСК са премахнати 239 незаконни строежа в прилежащите територии на значимите язовири в страната. Предстои премахването на останалите 164 незаконни строежа в прилежащата част на язовирите с влезли в сила заповеди за премахване.

През следващите месеци е предвидено премахване на незаконни строежи около язовирите "Кърджали”, "Студен кладенец” и "Ивайловград”.

Водещи

Най-четени