Американският ловец - най-голямата заплаха за африканските лъвове 04.03 | 10:19

Америка е най-големият пазар за лъвски трофеи в момента

От Елена Кирилова

Американските ловци се очертават като силна и нарастваща заплаха за оцеляването на африканските лъвове, защото убиват животните за трофеи, килими и колиета, предупреждава коалиция от организации за дивата природа.

Търсенето на ловни трофеи, като например килими от лъвска кожа, и процъфтяващата търговия с животински кожи в Америка и света, са увеличили нивата на заплаха за африканските лъвове, съобщава вестник Telegraph.

"Африканският лъв е вид в криза", споделя Джеф Флокън от Международния фонд за хуманно отношение към животните. "Царят на джунглата е пред изчезване и въпреки това американците продължават да убиват лъвове за спорта".

Две трети от лъвовете, хванати по този начин, са били отнесени в Америка през последните 10 години, се казва доклад, публикуван от коалицията.

Организациите IFAW, Humane Society САЩ, Humane Society International, Born Free и Defenders of Wildlife са поискали от Белия дом да забрани вноса на лъвски трофеи и органи, като отбележи животните като застрашен вид. Според тях броят на дивите африкански лъвове рязко е спаднал през последните 100 години. Преди век те са били близо 200 000 в цяла Африка, а сега, според някои оценки, по-малко от 40 000 бродят сред природата.

Лъвовете са изчезнали в 26 страни. Според природозащитната група Panthera само седем държави - Ботсвана, Етиопия, Кения, Южна Африка, Танзания, Замбия и Зимбабве - се смята, че имат по повече от 1000 лъва всяка. Най-голямата заплаха за оцеляването на тези животни са хората, макар и не непременно американските ловци. Опасни са и местните хора, които се опитват да опазят селскостопанските си животни от атаките на хищниците.

Оказва се силен натиск и върху местообитаниятата им, които се свиват заради изграждането на магистрали или за да се направи място за селско стопанство.

Между 1999 г. и 2008 г. 64% от 5 663 лъва, убити за спорта, накрая са изпратени в Америка. В доклада също така пише, че цифрите са нараснали рязко през тези 10 години. Два пъти повече лъвове са взети за трофеи от американски ловци през 2008 г., в сравнение с 1999 г. В допълнение на това американците са най-големите купувачи в света на лъвски трупове и части от тялото, включително на нокти, черепи, кости и пениси. През същите години САЩ са внесли 63% от всичките 2 715 лъва пуснати за продажба.

В някои страни, включително Танзания, Замбия, Намибия и Мозамбик, ловът за спорт е основна заплаха за съществуването на лъвовете. Но дори и в страни, които не привличат голям брой туристи за лов на практика има все повече жертви.

Природозащитниците отбелязват, че ловците са по-склонни да убиват мъжки лъвове, а загубата на алфа-мъжкар може да доведе до борба за надмощие между останалите лъвове. Това от своя страна може да стане причина за смъртни случаи на възрастни мъжки или малките лъвчета да бъдат възприемани като потенциални заплахи.

Според природозащитниците забраната за лова ще намали тази заплаха като ще редуцира броя на американците, които убиват лъвове. Всички други големи котки са защитени – ягуари, леопарди и тигри, за разлика от африканските лъвове.

Въпреки това, други експерти твърдят, че пълната забрана за лов също не е правилна. Според тях в някои случаи той може да помогне за опазването на популациите. Съществуващите американски и международни правила могат да бъдат подобрени с цел защита на тези животни, казват те.

Водещи