Вече ще знаем къде има опасност от вълни в Черно море 03.06 | 13:55

Това съобщи във Варна Орлин Димитров от Института по океанология към БАН

От Кремена Бедерева

Седем станции, разположени по българското крайбрежие, вече ще предупреждават за възникване на опасни вълни в Черно море, съобщи във Варна Орлин Димитров от Института по океанология към БАН и ръководител на международен българо-румънски проект за създаване на регионална система за ранно предупреждение, информира БТА.

Финансирането - 6 милиона евро, е осигурено по програмата за трансгранично сътрудничество. Димитров уточни, че две от българските станции са поставени на морското дъно, останалите са по Северното Черноморие, тъй като в този район се намират двете опасни земетръсни зони, които могат да предизвикат трусове до 8-а степен по скалата на Рихтер.

В Румъния са инсталирани 11 станции, три от които дънни.

Информацията за евентуални трусове, които отчитат станциите, ще бъде подавана в координационни центрове в Констанца и Варна.

Новата българо-румънска система е част от глобалната мрежа за наблюдение за възникване на природни бедствия, посочи Димитров. Той уточни, че с набирането на информация от станциите специалистите ще могат да предупреждават навреме хората за опасни вълни, посочвайки точно височината, дължината и скоростта им.

Димитров коментира, че има данни за възникване на цунами в Черно море. През 543 година е била залята Варна, а през 557 година водата е навлязла на 4 километра навътре в сушата по Южното Черноморие.

Данни за подобни бедствия през следващите векове няма, тъй като архивите са били унищожени при поробването на страната ни.

Водещи

Най-четени