Внасяме си сервитьори и бармани от Молдова и Украйна 16.05 | 19:38
Алтернативата е създаването на центрове за обучение, които да вдигнат качеството на туризма ни
В близко бъдеще не е изключено по курортите да започнат да ни обслужват украинци и молдовци. Това ще стане, ако бъде реализирана едно от обсъдените днес идеи по време на първото заседание на Междуведомствения съвет за кадрите в туризма. Ако тя бъде възприета, това означава, че част от обслужващите хората в хотели, ресторанти и т.н. в един момент може да станат чужденци. Те ще трябва да попълнят липсващия щат, за който браншът не може да си намери достатъчно квалифицирани хора у нас, от което страда сектора, а и имиджа на страната ни.
Относно възможността да се внасят кадри от страни като Украйна и Молдова, зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева коментира, че това е едно от предложенията на самия бранш. "През летния сезон бизнесът се задъхва от липса на кадри и всъщност погледът се обръща към трети страни, тоест към страни извън ЕС", обясни тя. По думите й този въпрос е поставян на Министерство на труда и социалната политика и пред Министерство на външните работи, тъй като именно то трябва да издаде визите за тези работници.
Самият министър на туризма Николина Ангелкова обаче е скептична към идеята. Според нея вносът на кадри не е дългосрочно решение на проблема в сектора. По думите й е необходима квалификация и преквалификация, предаде КРОСС. Тя е категорична, че не е необходимо всички да имат висше образование, а да са подготвени достатъчно добре за съответната позиция. Ангелкова даде пример със страни като Италия, Испания, Португалия, където са изградени квалификационни центрове, в които в рамките на три месеца или година се подготвя нужният обслужващ персонал.
Квалификацията на младежите, заети в сферата на туризма и подобряване на материалната база също бяха част от обсъдените теми. Зам.-министър Ирена Георгиева констатира, че проблемите са много и са натрупани с годините. Думите й потвърждава и проф. Димитър Тадаръков, ръководител на катедра "Туризъм" в УНСС. Той заяви, че за последните 20 години подготвените кадри от сферата на туризма са се пренасочили в банковия сектор. По думите му едно от първите неща, които Министерството на образованието и науката трябва да направи, е двойното увеличение на кадрите висшисти в туризма и попита защо няма хотелиерски училища в страната.
Водещи
-
Ограничават движението в участък от АМ „Хемус“ между тунелите „Витиня“ и „Топли дол“
Апелът към шофьорите е да пътуват внимателно, да следват стриктно поставената пътна...
13.01 | 17:40
-
КАТ глобява шофьори за непочистени от снега автомобили
По отношение на пътнотранспортната обстановка и почистването на пътищата главен инспектор...
13.01 | 17:20
-
Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство на представител на най-голямата парламентарна група ГЕРБ - СДС
Церемонията ще се състои на 15 януари
13.01 | 16:53
-
Иван Гешев: Десет души управляват България извън институциите
Бившият главен прокурор Иван Гешев направи остри критики към настоящата политическа система и...
13.01 | 16:20
Най-четени
-
Драстично поскъпват банковите услуги от пролетта
Водещи финансови институции в страната обявиха по-високи тарифи за редица услуги, включително...
13.01 | 09:45
-
Почитаме християнските мъченици Ермил и Стратоник
Ермил бил дякон в църквата в Сингидунум
13.01 | 09:15
-
Яжте тази закуска и ще доживеете до 100 години
В същото време царевичните тортили са източник на сложни въглехидрати с нисък гликемичен...
13.01 | 10:45