Въвеждат системи за противопожарно известяване в четири резервата 27.03 | 18:25

С пари от ЕС обновяват екопътеки в защитени зони на Витоша

От Ростислава Иванова

Модерна мониторингова система с аларма за противопожарно известяване ще бъде изградена в четири резервата. Дейностите са по проект по програма "Околна среда" и са планирани в резерватите "Торфено бранище" и "Бистришко бранище" в парк "Витоша", а също и в резерват "Богдан" край Копривщица и резерват "Училищна гора" в землището на село Боженица. Това обявиха пред журналисти от Министерство на околната среда и водите.

Прогнозната стойност на проекта е 1,32 млн. лв. Предвижда се да бъдат изградени четири 25-метрови кули с монтирани подвижни камери за автоматично и дистанционно ръчно управление при пълно покритие на периметъра на защитената територия. На всеки от четирите обекта ще има и монтирана метеорологична станция, която ще отчита данни за посоката на вятъра, скоростта му, температурата, атмосферното налягане и влажността на въздуха. Четирите обекта ще се захранват автономно с фотоволтаична система. При информация за нередност в системата ще се задейства аларма и наблюдаващият до минути преценява дали има наличие на пожар, за да бъде потушен веднага.

Превенцията срещу горски пожари, особено в защитените местности е от особено значение, като се има предвид, че "Бистришко бранище" на два пъти сериозно пострада от огъня. След първия голям пожар възникнаха проблемите с корояда, чието развитие се активизира и обхвана и здравите гори в съседство с изгорелите. Вредителят се разпространи и днес от горе могат да се видят големи плешиви петна в тази част на Витоша.

Петте напълно разбити екопътеки във Витошките природни резервати "Торфено бранище", "Бистришко бранише" и "Богдан" в землището на Копривщица ще бъдат възстановени и обезопасени най-късно до 7 месеца по проект от Оперативна програма "Околна среда" (ОПОС) 2007-2013 г. , съобщи директорът на РИОСВ – София, Ирена Петкова.

В момента екопътеките в резерватите са в доста окаяно състояние поради липса на поддръжка и въздействие на лошите атмосферни условия, особено от последната зима. За да бъдат обновени обаче, снегът трябва напълно да се стопи. Предварителната подготовка за това е направена - пътеките са обходени и описани и през топлите месеци до края на лятото ще бъдат оправени, увери Петкова.

Тя препоръча на хората да избягват засега маршрутите в защитените територии, докато не бъдат ремонтирани и обезопасени. В момента определено са опасни за преминаване - земята на места е пропаднала, има разрушени мостове, рухнали навеси и заслони, изчезнали табели и маркировки, предупреди тя.

Общата дължина на петте екопътеки е 16,5 км. В "Торфено бранише" тя обхваща разстоянието от Черни връх до хижа "Кумата, Бистришко. Пътеките в "Бистришко бранище" пък са от Меча поляна към хижа "Физкултурник", от Меча поляна към с. Бистрица и от Меча поляна до края на резервата, обясни Ирена Петкова. Маркираната пътека в резервата "Богдан" е в землището на Копривщица. Екопътеките в резерватите трябва да са готови до 30 октомври и ще струват 56 000 лв.

Това всъщност е крайният срок за приключване на всички дейности по проект за опазване на природното разнообразие в резерватите "Торфено бранище", "Бистришко бранище", "Богдан" и "Училищна гора" в Западния Предбалкан. Общата му стойност е 4,5 млн. лв. Проектът е стартирал през 2012 г. и едвам е спасен, след като е за близо година. Бенефициентът на средствата по него е РИОСВ София. Петкова е категорична, че ще се справят в срок. Единствената пречка пред строителните и довършителни работи е снегът и влагата.

МОСВ няма актуални данни колко горски терени са засегнати от корояда. Голяма част от тях обаче са стари смърчови гори в резервата и вече извън него. По последни данни от 2012 г. са били засегнати около 200 000 кубически метра. Този проект прави и мониторингова система за наблюдение на корояда и неговото редуциране, посочи шефът на РИОСВ. Залагат се феромонови уловки върху парчета от дърветата по определена схема. С евросредства по проекта се провежда и образователна програма сред децата и учениците с организирани разходки из четирите резервата.

Целта е децата да бъдат възпитавани в любов и отговорност към природата, към създаване на трайни навици да я опазват. Защото повечето хора у нас изобщо не зная, че природните резервати са защитени от човешка намеса и действия територии. По закон в тях имаме право да ходим само по маркирани пътеки, за да не пречим на местообитанията, нямаме право да късаме цветя, дървета или да берем горски билки, гъби и плодове, освен от разрешените за това места. Нямаме право да ги замърсяваме с отпадъци.

Големи са действащите глоби за нарушителите, но поради липсата на контрол няма и санкционирани за вандалски действия в горите, призна Ирена Петкова. А иначе санкциите са внушителни – от 100 до 500 лв. глоба – за нарушители физически лица и от 1000 до 10 000 лв. - за юридически.

Водещи

Най-четени