Глоба до 7 бона за хотелиери, укриващи гости 09.05 | 20:41
МВР, НАП и общините ще следят в реално време кой, кога, къде и за колко време отсяда

От 1000 до 7000 лв. ще бъдат глобявани хотелиерите, ако не водят регистър на гостите си или по една или друга причина отказват информация за тях на полицията, данъчните и общините. Това предвиждат промените в Закона за туризма, които бяха публикувани за обществено обсъждане, пише в утрешния си брой вестник "Сега".
Проектът предвижда собствениците на хотели, мотели, апартаментни комплекси, вилни или туристически селища да бъдат задължени да осигуряват автоматичен обмен на данни между информационната система на водения от тях регистър и Единната система за туристическа информация.
За по-малките - семейни хотели, хостели, пансиони, къщи или стаи за гости и др., се предвижда облекчение. Те ще подават данни за гостите си ден за ден, а не в реално време. Не е ясно обаче как точно ще се осъществява контролът по места. Само по Черноморието хотелите, вилите, апартаментите са стотици.
По закон и в момента хотелиерите трябва да водят регистър на посетителите си. Разликата е, че подаването на информацията от него се извършва месечно, а част от тях спестяват данните и декларирането на приходите. Ако общини или туристически сдружения, които стопанисват хижи, не поддържат регистър на гостите си, ще бъдат глобени с 2000 лв., а собствениците на хотели - със 7000 лева. За тези, които не са осигурили или не извършват обмен на данни и не вписват данните на туристите си, глобата ще е от 1000 до 5000 лв. Самото вписване на туристите ще се прави в реално време.
Водещи
-
Денков: Ние се намира в състояние на диктатура
"Не ни е страх. Няма достатъчно белезници за хората в София", заяви той.
18.07 | 11:59
-
Поредно напрежение между Костадин Костадинов и Манол Пейков в пленарна зала
Вчера беше обявено официално моето дело срещу Костадинов, то е на 2 октомври тази година....
18.07 | 11:15
-
Адвокатът на Благомир Коцев: Няма доказателства за искан подкуп
Съмнения за изкуствени записи
18.07 | 10:59
-
Рекорден брой плажове на българското Черноморие са отличени с престижната международна награда "Син флаг"
Тя се дава след оценка на Европейската агенция по околна среда, която се прави всяка година....
18.07 | 10:30
Най-четени
-
Апелативният съд остави в ареста варненския кмет Благомир Коцев
Двамата общински съветници Йордан Кателиев и Николай Стефанов също остават в ареста
18.07 | 03:16
-
България отбелязва 188 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски
Събития, свързани с годишнината
18.07 | 09:15
-
Отварят тунелите „Правешки ханове“ и „Топли дол“ на АМ „Хемус“
Тунел „Топли дол“, който е в експлоатация от 1985 г., и „Правешки ханове“, пуснат в края на...
18.07 | 09:30