Засилен интерес от туристи към Ботаническата градина в Балчик 09.09 | 13:52
Посетителите още могат да се порадват на цвета на американа агаве и индийския люляк

Засилен интерес от туристи е имало към Ботаническата градина в Балчик това лято, съобщи Агенция "Фокус".
Ръководителят на градината Ина Манчева обяснява, че все още няма обобщена информацията за броя на посетителите. Показателен е обаче фактът, че само в един ден е имало 4 200 души гости, като от тях 800 са били в организирани групи, останалите – индивидуални посетители.
През ваканционния сезон за първи път в градината е цъфнал един вид американски столетник – американа агаве. Растението е пустинно и в Мексико го третират като най-обикновен плевел. Тук обаче представлява вълнуваща гледка, на която посетителите могат да се полюбуват и днес.
Американа агаве е едно от първите растения в градината от времето на създаването ѝ. То не се среща у нас и е много интересно с изгледа си. Високо е не повече от метър, но цветоносното му стъбло се извисява на 6 метра. Растежът му е продължил цели два месеца. За жалост, след като прецъфти, растението ще умре.
В Мексико използват столетника за приготвяне на текила.
Американа агаве е експонирано в Аризонската алея, която се намира в Градината на боговете, където се намира експозицията на открито от едроразмерни кактуси и сукуленти.
Всъщност досега в Ботаническата градина в Балчик са цъфтели друг вид столетници – теснолистният, например. Градината може да се похвали с голям брой кактуси и сукуленти - почти 3000 вида. Много от тях са редки и защитени видове.
В момента в обилен цъфтеж е лагерстремията или по-известна като индийския люляк, разказва още Ива Манчева. Растението е характерно за южното полукълбо и тук цъфти през есента. За последно можем да се порадваме и на цъфтежа на розите. Цветовете обаче вече не са така обилни и разкошни както през летните дни.
В момента в Ботаническата градина се извършват и традиционните за това време на годината дейности, като подготовка за есенно-зимния сезон – подхранване на растения, подготвяне на разсади, като обещанието е догодина посетителите отново да имат възможността да се полюбуват на различните видове колекции от билки, пролетни, летни и есенни цветя и екзотични за страната дървесни видове.
Водещи
-
България към РСМ: Консенсусът в ЕС е непроменим, време е за изпълнение на ангажиментите
България изразява нарастваща загриженост относно продължаващото неизпълнение от страна на...
02.09 | 17:59
-
Инцидентът с трамвай: Щетите са за 50 000 лв., ще санкционират ватмана
По думите му не е редно ватманът да слиза да си купува кафе, но това е честа практика.
02.09 | 17:40
-
Реджеп Ердоган: Путин и Зеленски все още не са готови за лидерска среща
Загриженост за ситуацията в Газа
02.09 | 17:20
-
Здравните власти в Румъния регистрират съществено нарастване на случаите на COVID-19
Националният институт за обществено здраве съобщи, че през седмицата 18-24 август са били...
02.09 | 16:45
Най-четени
-
Южнокорейският рапър и певец Psy е арестуван
47-годишният музикант поднесе извинение след ареста си по подозрение в незаконно придобиване...
02.09 | 10:30
-
НОИ превежда майчински и болнични
Ще бъдат захранени и сметките на хората с временна нетрудоспособност /в болнични/
02.09 | 11:59
-
Терзиев: Ще изискам спешни мерки за гарантиране на безопасността на градския транспорт
"Гражданите трябва да се движат спокойно и с доверие, че системата работи за тяхната...
02.09 | 11:15
-
Министър Вълчев предлага учебният ден да започва по-късно
Предизвикателства с двусменното обучение
02.09 | 14:00