Ивелина Василева е министър на туризма в сянка, смятат от бранша 28.10 | 16:22

В над 90% от планините, където е възможно и атрактивно да се практикува туризъм, принципал е Министерството на околната среда и водите

От iNews.bg

Де юре - не, но де факто скритият министър на планинския туризъм у нас е Ивелина Василева, която е министър на околната среда и водите. За мен тя е ключовият фактор, а не министърът на туризма. Това заяви днес на изслушване в икономическата комисия в НС по въпросите на подготовката за новия зимен туристически сезон Славейко Стайков, представител на фирма от бранша в присъствието на министър Николина Ангелкова.

В над 90% от планините, където е възможно и атрактивно да се практикува туризъм, включително и ски туризъм, принципал е Министерството на околната среда и водите, тъй като националните и природни паркове са защитени територии по смисъла на закона.

Моето виждане е, че ролята на Министерството на туризма, което толкова години чакахме да бъде създадено, трябва да бъде много по-активна, отколкото е в момента, посочи Стайков. Той добави, че трябва да се намери баланса между двете министерства, особено в периода, когато се изработват 10-годишните планове за управление на тези територии.

В следващите месеци ще се реши съдбата им за следващите 10 г., но нямам пред вид само териториите на парковете, но и на живота оттук нататък на населението, което живее около тях и се прехранва от бизнес, свързан с туризма. Става въпрос за около 30 общини, уточни бизнесменът.

Фактите показват, че за последните 15 г., когато е действал сегашния план за управление, са изчезнали 50 големи села с около 30 000 жители и то само от територията, която касае Национален парк Рила, съобщи Славейко Стайков. Причината е една - рестриктивен план за управление, категоричен бе той.

Няма балансиран, смислен подход и действие с грижа към поминъка на хората и това е заключението на всички инвеститори, които са имали намерение да вложат пари в тези обекти. Не става сума за застрояване на национални паркове и планини - такива изказвания са некоректни, а за разумни проекти за нови дестинации с подчертан ангажимент към екологията на районите, заключи изпълнителният директор на компанията за туризъм и спорт.

Представители на туристически бранш поискаха по време на дискусия за зимния туризъм в парламентарната икономическа комисия възраждане на Витоша като национален курорт и втори кабинков лифт в Банско.

Ако наложим Витоша като национален курорт и бъде решен проблемът в Банско с втория кабинков лифт, 500 милиона евро допълнително могат да влязат като оборот в хазната, заяви председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Благой Рагин.

Ръководството на един от скикурортите постави въпроса с проблемите със захранването с ток на целия район при обилен сняг и за прохода "Маказа", за който няма разрешение за преминаване на автобуси с 50 места, като най-голямото превозно средство, което може да премине, е автобус с 16 места. Последният проблем затруднява посещението на турски и гръцки туристи в зимния курорт.

Отново беше поставен въпросът за облагането с ДДС на зимния туристически продукт, като от бранша напомниха, че за конкурентните на България дестинации ставката му е по-ниска. Пътната инфраструктура продължава да е основен проблем за зимните курорти и това затруднява трансфери от летищата до съответните комплекси.

От бранша поискаха туристическа полиция, която да е обучена и да знае езици. За да се преодолее сивият сектор, от бранша настояваха да има контролен орган - инспекторат към Министерството на туризъм. Министър Ангелкова уточни, че това е предвидено в предложенията за промени в Закона за туризма, които предстои да бъдат внесени в МС. Според бизнеса сега реалният контрол е в Комисията за защита на потребителите

Водещи

Най-четени