Кметът на Созопол против забраната за строителството на "първа линия" до морето 05.04 | 14:43
Това щяло да доведе до отлив на инвеститори и туристи

Кметът на община Созопол Панайот Рейзи се обявява срещу част от предложените промени в законопроекта за изменение и допълнение на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, съобщават от общината.
Аргументи са изпратени до народните представители, до всички черноморски кметове и до Асоциацията на Българските черноморски общини.
Протестът срещу част от промените е продиктуван от създаване на неравнопоставеност за развитие на тези общини, които нямат одобрен и влязъл в сила общ устройствен план.
В декларацията си Рейзи обяснява, че промените в закона ще ограничат още повече строителството в така наречената "първа линия" до морето. Проблемът с презастрояването вече бил решен през 2008-ма година със закон.
Строгата забрана за строителство в тази зона обаче ще доведе до отлив на инвеститори, туристи и купувачи, а оттам и до безработица.
"Нарастващата тенденция за търсене и покупка на имоти на "първа линия" от руски граждани ще спре. Това ще доведе до увеличаване на безработицата, съответно общините ще се лишат от приходи от административни такси, а местното население ще се лиши от възможността да обслужва една платежоспособна група туристи и инвеститори", се казва още в предложението на кмета.
iNews припомня, че от строителното министерство предлагат промени в законопроекта за изменение и допълнение на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Според тези промени трябва да се ограничи строителството в 100-метровата зона край брега.
С промените правителството дава зелена светлина на забраната за строителство в т. нар. зона "А" – 100-метровата зона от Черноморското крайбрежие. Тя обаче ще важи само за селищата, без взезли в сила подробни общи устройствени планове. Там ще може да се изграждат само озеленени площи, обекти за хранене, площадки за игри, открити обекти за спортни или културни дейности и съоръжения на техническата инфраструктура.
Заведенията за хранене и спомагателните постройки и съоръжения към обектите за спортни и културни дейности може да бъдат с площ не повече от 10% от площта на урегулирания поземлен имот и да са с височина до 6 метра, е записано в поправките. Допуска се ползването на допълнителна търговска площ към обектите за бързо хранене, но тя не може да заема повече от 2% от активната плажна площ на морския плаж.
За населените места с влезли в сила устройствени планове се запазва досегашният ред за разрешаване на строителство в зона "А". Застрояването там остава до 20% от брега.
Водещи
-
Путин: Надявам се, че няма да се наложи Русия да използва ядрени оръжия в Украйна
Русия и Украйна продължават да са в противоречие по отношение на конкурентните предложения за...
04.05 | 18:00
-
Първан Симеонов: Делян Пеевски изключително планомерно и педантично
С тази констатация започна анализа си на 100-те дни на правителството социологът Първан...
04.05 | 17:30
-
Три последователни земетресения бяха регистрирани днес в Югозападна България
Снощи е регистрирано още едно леко земетресение на територията на Симитли, което също не е...
04.05 | 17:15
-
Плажната ивица в Поморие е залята с нефтени петна, които продължават да изплуват
Замърсяването обхваща близо 3-километрова зона в района на Стария град на Поморие, включваща...
04.05 | 17:00
Най-четени
-
Миризливки по прането, пердето и нервите ни: Има ли спасение?
Откъде идват и защо не си ходят?
04.05 | 14:45
-
Марулите ще останат свежи по-дълго, ако направите това
Как да съхранявате други зеленчуци
04.05 | 14:30
-
Над 200 тона вносно агнешко залива пазара за Гергьовден
Съпредседателят на Национална овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) Симеон Караколев посочи,...
04.05 | 15:00
-
По-високи осигуровки или увеличение на пенсионната възраст? Мнението на работодатели и синдикати
Синдикатите обаче са категорични - по-високи осигуровки може, но не и по-късно пенсиониране.
04.05 | 14:29