Кметът на Царево не знае дали ще се строи на "Силистар" 04.09 | 12:31
Това зависи от институциите, заяви Георги Лапчев

Не мога да кажа дали ще има строителство край плаж "Силистар”, каза в предаването "Тази сутрин” по bTV кметът на Царево Георги Лапчев. Поводът беше спорното решение на общинските съветници, с което се стартира процедура по застрояване на парцел в близост до плажа.
"Това зависи от институциите, тъй като собственикът е онзи, който трябва да вземе съответното съгласуване от РИОС, от земеделието, и когато предостави тези документи, едва тогава процедурата може да бъде завършена. Ние като община само даваме старт на една процедура, като причината е да подсигурим достъпа до плажа”, посочи той.
По думите му решението на общинските съветници е взето, за да се предотвратят евентуални дела към държавата и към общината и за да се реши 10-годишният проблем, свързан с пътя.
"Това зависи от институциите, тъй като собственикът е онзи, който трябва да вземе съответното съгласуване от РИОС, от земеделието, и когато предостави тези документи, едва тогава процедурата може да бъде завършена. Ние като община само даваме старт на една процедура, като причината е да подсигурим достъпа до плажа”, посочи той.
По думите му решението на общинските съветници е взето, за да се предотвратят евентуални дела към държавата и към общината и за да се реши 10-годишният проблем, свързан с пътя.
"В едната част се намира река, а над него преминава държавен горски фонд. Вече опитахме с областния управител да прокараме трасе през държавния горски фонд, за да може да го заобиколим, но РИОСВ и природен парк "Странджа” ни отказаха. В реката няма как да преминават колите, така че единственият достъп до плажа преминава през този частен имот”, заяви Лапчев.
"Няма как да има каквато и да е договорка, институциите са онези, които гарантират, защото собственикът трябва да получи съответните съгласувания, общината не е собственик”, увери той.
По думите му няма внесен план за застрояване, а има внесено искане за стартиране на процедура по ПУП. "Дали тя ще завърши и ще получи съответните съгласувания, зависи от това дали собственикът ще го пожелае. Ние не сме собственик, така че няма как да преследваме такива желания”, подчерта Лапчев.
Според него казусът е недостатъчно добре обяснен на обществото и трябва да се разясни каква всъщност е идеята.
Решението на Общинския съвет вчера е постъпило в областната управа в Бургас, така че тепърва областният управител трябва да излезе с решение дали тази процедура е законна или не.
Общинският съветник от БСП в Царево Живко Жеков обясни, че е гласувал против решението, защото счита, че с тази първа стъпка започва застрояването на този див край. "Теренът попада в природен парк "Странджа” и Натура 2000. Против съм, защото считам, че в процес на утвърждаване на подробен устройствен план на община Царево не може да се разглеждат на парче отделни ПУП-ове”, отбеляза той.
Общинският съветник Донка Атанасова също е гласувала против, като преди това е предложила точката да се отложи, докато не постъпи становище от РИОСВ. "Беше ми отговорено, че на експертен съвет преди това представител на РИОСВ с всички останали се е съгласил на това допускане за застрояване и те си взеха решение”, обясни тя.
"В един и същи ден е постъпило предложението за допускане на изработване на проект за ПУП и се е провел експертният съвет. Всички 11 души са се съгласили и са одобрили това, което е искано”, допълни Атанасова.
Кметът на Царево обаче подчерта, че не се е бързало с приемането на решението. "Сделката не е сключена толкова скоро. На мен ми е известно, че банката е продала този имот още миналата година, просто са го финализирали по-късно. Ничий интерес не е спазван, единствената причина беше да се реши този 10-годишен проблем”, категоричен беше той.
По думите му така проблемът с пътя и паркирането се решава в най-проблемния участък. "После пътят наистина ще опре в частен имот, там също трябва да се решава този проблем. Той не може да бъде решен наведнъж, защото казусите са абсолютно различни. Тук имаме урбанизирана територия, в другия случай е земеделска земя и трябва да имаме общ устройствен план”, каза още Лапчев.
"На няколко пъти собственикът е подканен да направи свинарник, много се моля това да не се случи”, допълни кметът на Царево.
Снимка: Фейсбук
Водещи
-
Протестен автопоход на "Величие" срещу подмяната на вота
Шествието се отправи и към Банкя, където живее лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, от партията му...
11.03 | 20:05
-
Пълното лунно затъмнение в Дева носи провокации и скандали, свързани със закона
Аналогично напрежение ще се наблюдава и във висшата администрация, смята топастрологът Азарей
11.03 | 20:45
-
Експерт: В "бермудски триъгълник" сме и доверието във вота потъва
Стоил Стоилов посочи, че за него е останало неясно защо, след като преди около месец и...
11.03 | 20:30
-
Съветник в Белия дом: Преговорите Украйна - САЩ в Джеда вървят към целта си
Представителите на Украйна са готови да сключат с Вашингтон споразумение за предоставяне на...
11.03 | 20:15
Най-четени
-
Влизането на 20-годишната Йоана Илиева разтърси "Ергенът" 2
40-годишният ерген бе шокиран от влизането на младото момиче.
11.03 | 09:30
-
ДПС: Нека не се заблуждаваме – Пеевски не действа сам
Обвинения в координирани действия
11.03 | 09:59
-
Свещената Шамбала: Там, където се пазят тайните на Вселената
Столетия наред хората търсят митичното кралство, скрито от света в Тибет
11.03 | 13:30