МОСВ: Зоните за диво къмпингуване трябва да бъдат реграментирани 05.07 | 14:57
До 20 000 се увеличават туристите на тези места през уикенда
Зоните за диво къмпингуване по Българското Черноморие трябва да бъдат определени и регламентирани в законодателството. Това стана ясно по време на среща на министъра на околната среда и водите Нено Димов с председателя на Национална асоциация "Българско Черноморие" Димитър Канариев. След като местата за диво къмпингуване бъдат регламентирани ще има ясни отговорности за осигуряването на вода, химически тоалетни, почистването на отпадъците и отпадъчните води, каза министър Димов. В местата по НАТУРА 2000 също се допуска диво къмпингуване, но трябва да има регламент.
Канариев съобщи, че техните анализи показват, че има над 20 точки за диво къмпингуване по морето, включително в защитени територии, дюни и частни имоти. През летния сезон на тези места има над 10 000 човека, като през почивните дни нараствали до 20 000. Къмпингуващите по този начин замърсяват с пластмаса, бутилки, хартии, биологични отпадъци и палят огън, твърди Канариев. Според него те оставят след себе си тонове отпадъци, които няма кой да почисти.
От Национална асоциация "Българско Черноморие" поставиха и проблема с липсата на общи устройствени планове в някои общини по крайбрежието. Канариев посочи, че ако са били приети преди 10 години е нямало да се случи презастрояването по морето. Министър Димов каза, че след като бъдат внесени в МОСВ, общите устройствени планове ще бъдат обсъждани и придвижвани за приемане.
Водещи
-
Брутният външен дълг на България е нараснал с 10,3% на годишна база
Това сочат предварителните данни на Българската народна банка
30.12 | 19:38
-
Симеон Матев: Градушките няма да са най-големият ни проблем през 2026 г.
Една война със сигурност влияе на климата, категоричен е климатологът
30.12 | 19:33
-
Борисов: Над 10 млрд. лв. повече вече са в портфейла на държавата в сравнение с миналата година!
Парите вече не изтичат, а влизат в хазната, заяви лидерът на ГЕРБ във видеообръщение във...
30.12 | 19:28
-
Откриха издирвания на Витоша млад мъж
Той е контактен и в състояние, което му позволява да се придвижва
30.12 | 17:15
Най-четени
-
Желязков: С ръст от над 3% на икономиката България е в топ 5 на държавите в ЕС
Той подчерта, че няма друго правителство, преминало през 6 вота на недоверие
30.12 | 11:00
-
Обявиха кога ще се изплащат първите пенсии в евро
30.12 | 12:15
-
Въоръжен грабеж в София, има задържани
За момента откраднатата сума се изчислява на 2000 лв.
30.12 | 10:00