Най-много спасени от удавяне във Варненско това лято са деца 25.09 | 14:28

Децата често остават без родителски контрол

От Елена Кирилова

78% от спасените по варненските плажове това лято са деца до 18 години, предава агенция "Фокус”.

По думите на управителя на медицинските екипи на ДКЦ 1 д-р Иван Иванов 22 на сто от давещите са били над 19-годишна възраст. Статистиката от тази година показва, че водните инциденти са били три пъти по-малко в сравнение с 2011 г.

Най-честите случаи на давене при деца, са били причинени от липсата на родителски контрол. На много места почиващите на плажа не са спазвали указанията, написани на табелите или не са обръщали внимание на предупрежденията на спасителите и са влизали в морето, въпреки поставения забранителен флаг. На "Златни пясъци” само за ден са били спасени 15 давещи се. Всички те са чужденци - германци, поляци, руснаци и скандинавци. Причината за инцидентите при тях е употребата на алкохол.

В същия ден 4 деца между 12 и 15 години са били спасени в извън работно време. Всички малчугани са били на лагер, но са отишли до морето без придружител.

Иванов вече от няколко години настоява за създаването на плажна полиция, която да налага финансови санкции на нарушителите. По този начин ще бъде намален броят на инцидентите и ще бъде подобрена дисциплината на плажуващите, смята той.

За тази година общият брой водни инциденти е 24. От тях пет давения на деца са били масови. Броят на неводните инциденти през летния сезон е около сто. 17 души са получили хипертонични кризи, 20 са колабирали (8 във водата), а 30 души са получили алергичен шок от ужилване на оси и други.

През това лято не е имало инциденти с летален край в охраняемите зони и в работно време, но статистиката сочи, че има множество спасени и на неохраняемите плажове след работно време.

28 плажа в района на Златни пясъци, Кабакум, Св. Константин и Елена и Варненските плажове до Аспарухово, са разполагали с медицински пунктове. На тях е имало три реанимобила - два за курортите и един предвиден за Варна.

Общо 55 специалисти са се грижили за здравето на летовниците. Екипите са включвали 14 лекари - реаниматори, двама фелдшери и 35 медицински сестри. Иванов подчертава, че тази година медицинските екипи са били по-многобройни от миналогодишните.

По думите му всички те са разполагали с мобилни телефони, за да имат непрестанна връзка помежду си.

Водещи

Най-четени