Несебър ще заложи на целогодишен туризъм 26.03 | 11:54
В общинската стратегия се поставя акцент на културно-историческото наследство

Основен приоритет на Община Несебър е туризмът в региона да се превърне от сезонен в целогодишен. Една от стъпките, които вече са предприети, това да стане факт, е развитието на културния туризъм, каза кметът на общината Николай Димитров, съобщава пресцентърът на общината.
В общинската стратегия за развитие 2007-2013 г., се поставя акцент върху използването на културно-историческото наследство за създаване на диверсифициран туристически продукт, който да привлича алтернативен тип туристи.
Във връзка с това, началникът на отдел "Управление на проекти по ЕФ”, Галина Бабева, представи доклад на тема "Вяра в Несебър”. Това е името и на проекта по ОП "Регионално развитие 2007-2013”, чиято цел е две от старинните църкви в Несебър – "Св. Параскева” и "Св. Йоан Кръстител”, прилежащата им инфраструктура и улицата, която ги свързва, да бъдат реставрирани, консервирани и социализирани в градската среда.
Това ще бъде и изграждането на първата част на културно-историческия маршрут "Духовен път”, който има за цел да покаже на туристите, всички църкви в Старинен Несебър и първата му част включва църквите "Св. Йоан Кръстител”, "Св. Параскева” и "Св. Архангели Михаил и Гавраил”. Община Несебър е предвидила реставрация и консервация и на църквата "Св. Архангели Михаил и Гавраил”, като за тази цел ще бъде разходвана паричната награда, която Община Несебър спечели от конкурса "Чудесата на България”, ако тя бъде предоставена на Общината.
За първа година домакин на значимия форум "В унисон с Европа”, е България и неслучайно - Несебър, като единственият град в страната, включен в списъците на Световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Предходните четири конференции се състояха в Общините Будапеща, Даброва Тарновска, Родинг и Сан Никола Ла Страда, а следващият предвиден форум е в рамките на 15-18 май и ще се проведе в румънската област, Трансилвания, община Туснатфурдо.
По повод проекта "В унисон с Европа”, кметът на Несебър Николай Димитров покани представители на Общини от Унгария, Полша, Германия, Италия и Румъния, с които бяха обсъдени и обменени добри практики и идеи, за опазване и развитие на културно-историческото наследство.
"Да живееш в единствения град в България, включен в Световното наследство на ЮНЕСКО е привилегия, но също така и голяма отговорност", отбеляза Димитров.
Градоначалникът изказа задоволството си от факта, че Несебър е домакин на такава значима конференция, която ще спомогне за обмена на добри практики и идеи, които от своя страна ще бъдат в полза на Община Несебър за бъдещото опазване и развитие на стария Несебър.
На провелата се в петък конференция на тема "Градско планиране и Проекта за културно наследство на ЮНЕСКО”, присъстващите експерти, представители от общо шестте страни, участнички в проекта, обсъдиха закони и проекто-закони за управление на градовете, които са или притежават паметници на културата от Световно значение.
Бяха обсъдени още общи проблеми, касаещи градоустройството, преместваемите обекти, разполагането и облика на рекламно-информационните табла, както и добри практики по опазване, развитие и консервация на защитените паметници на културата.
Водещи
-
Близки и приятели си взеха последно сбогом с Тодор Славков
Той бе открит във вила в казанлъшкото село Асен, след като се простреля със законния си...
24.07 | 13:32
-
Ваучерите и еврото
Ваучерите за храна в България станаха дигитални преди година - през юли 2024 г.
24.07 | 13:15
-
Сухото и изключително горещо време в България ще продължи до края на текущата седмица
Синоптиците прогнозират значителна промяна – в понеделник захлаждането ще се прояви първо в...
24.07 | 12:59
-
Пред сградата на Народното събрание се проведе мащабен протест на студенти от цялата стран
Сред протестиращите се виждат плакати с надписи „Знанието не трябва да е лукс!“, „Искаме да...
24.07 | 12:30
Най-четени
-
Румен Радев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване
В мотивите си държавният глава заявява, че подкрепя законови мерки, целящи най-ефективното...
24.07 | 11:15
-
Проф. Кантарджиев препоръча да се къпем, за да ни е мирна главата
Затова съветвам всички, които имат рани да избягват да се къпят във водоемите, включително в...
24.07 | 10:15
-
САЩ забрани транссексуални да се състезават с жени
Промяната в политиката на USOPC поставя Америка в противоречие с някои международни спортни...
24.07 | 11:00
-
Забраняват на търговците да вдигат цените до края 2026 година
В периода на задължително двойно обозначаване на цените в евро и лева, който започва на 8...
24.07 | 11:45