Няма да повярвате какво се е случвало на о. Анастасия през комунизма 15.05 | 12:26

Болшевик, както се е наричал преди, крие страшни тайни

От Цанка Донкова

Остров Св. Анастасия е една от най-обещаващите туристически атракции за тази година. Той претърпя пълна промяна, сдоби се с управител, ремонтирани са музеят, триизмерната изложба и ресторантчето за оригинални бургаски рецепти за риба и морски дарове. Туристите могат да му се порадват, без да се притесняват къде ще преспят, тъй като има и хотел.

Всичко това обаче е отскоро. Преди време въпросният остров е носел звучното име Болшевик и дори е бил затвор, информира Socbg.com. В България островите се броят на пръсти. Най-известните в Черно море са три – Света Анастасия, Змийският остров и Свети Иван край Созопол.

Само първият е обитаем. Сравнително обитаем...

Намира се на 6,5 км югоизточно от Бургас, между нос Света Анастасия и нос Атия. Островът е изграден от вулканични скали, висок е 12 метра, площта му е 0,01 кв. км. Още преди 1500 години островът е бил гръцки. На него имало женски манастир "Света Анастасия".

През 1923 година го превръщат в затвор. В историята е документирано едно епично бягство на осъдените с лодки. След Деветоюнския преврат от 1923 година занемареният островен манастир се превръща в удобно място за изолация на политически опоненти на правителството на Александър Цанков.

1279228

Така през втората половина на 1923 година на острова са затворени 132 комунисти и земеделци. Трудната поддръжка на островния затвор принуждава правителството да прехвърли затворниците в бургаския полицейски участък, а една част от тях са освободени.

След атентата в софийската църква "Света Неделя" през април 1925 година островът отново е превърнат в затвор, като само в четири от килиите са затворени 90 арестанти. На 29 юли 1943 от тях успяват да избягат с две гребни лодки до нос Чукаля, откъдето се скрили в Странджа планина.

Със съветска помощ избягалите успяват през Истанбул да стигнат Одеса. Голяма част от избягалите комунисти, сред тях и секретарят на бургаския окръжен комитет на БКП Теохар Бакърджиев, стават жертва на сталинистките репресии през 30-те години.

После идва социализмът и островът губи функцията си на затвор, плюс името си. Кръщават го по руски тертип. По онова време Болшевик изживява апогея си като туристическа атракция.

Всяка година се организират преплувания на четирите километра от брега. Пионерчета от Бургас ходят на екскурзии до островчето, където има организирана музейна сбирка, отразяваща живота и делото на избягалите комунисти. След 1990 г. е изоставен.

Водещи