Перничанин изкачил Черни връх над 2080 пъти 31.01 | 07:34
76-годишният Георги и досега не се разделя с планината
Седемдесет и шест годишният перничанин Георги Петров е изкачил най-високата точка на Витоша - Черни връх, над 2080 пъти.
Бившият ценови инспектор, който е родом от Елховско, започнал да осъществява планинските турове от 1968 г., катерейки средно по два пъти седмично Витошкия първенец.
Младият тогава турист хващал още в 3.30 ч. автобус от Перник за София. В 4.00 ч. тръгвал от Владая към сърцето на планината.
За два часа и петдесет минути достигал върха и след кратка почивка малко след 7.00 ч. тръгвал обратно.
Страстта му към туризма била толкова силна, че дори спестявал от времето в командировки в столицата, за да забегне към върха, разказват пред БТА от местното туристическо дружество "Кракра".
Свършвал бързо служебната работа, на връщане от София слизал във Владая, прибирал официалния костюм и вратовръзката, обличал туристическия екип и тръгвал към върха. Всяко изкачване Георги отбелязвал в тефтера си. Така броил до 2 080 пъти и след това спрял.
При 150 от изкачванията туристът бил съпровождан от булонката си Сара.
Георги е известен повече с прякора си Бичи, който получил по време на походи в Рила и Пирин, защото винаги вървял напред и правел пъртини. И сега туристите могат да видят името "Бичи" по витошките пътеки, или изписано върху снега.
Георги Петров е направил първата маркировка в пернишкия дял на Витоша до Черни връх. За целта използвал сухи борчета, от които издялал дървени колове. Боя за маркиране му
дали от кметството в с. Кладница, където се заселил след пенсионирането си. По същия начин направил маркировка до с. Чуйпетлово, както и от хижа "Трендафила" към с. Мърчаево.
За участието му в полагането на лентова туристическа маркировка на територията на Природен парк "Витоша" ентусиастът получил благодарствено писмо от Дирекцията на парка, което е поставил на видно място в дома си.
Възрастният вече турист и сега не се разделя с планината. Всяка сутрин той се разхожда по 4-5 часа в гората. През лятото рано в утрото мие краката си в росата, а през зимата - вечер в снега. Въпреки напредналата възраст не пие никакви лекарства, само по малко вино и ракия собствено производство и сокове от диви плодове.
Планината е изпъстрена от табели, изработени от Георги. Негово дело е табелата "Пътека без аптека", поставен в началото на маршрута Кладница-Чуйпетлово. "Поклон пред великата майка природа!", "Пари, алчност, имоти - не. Приятелю, поклони се на майката природа!", гласят най-честите послания на Бичи, окачени по витошките дървета.
В списъка на рекордите си Георги Петров е записал 4-дневен преход от Папаз чаир в Пирин през Рила до Черни връх, както и 10-дневен поход от Ком до Емине. Той е планински водач в Рила и Пирин, носител е на медал за спортна слава първа степен и на значка на БТС за активна туристическа дейност. Награден е с грамота за преплуване на река Дунав. Най-скъпи за Георги обаче са благодарствените писма, оставени от непознати туристи по маркирани от него пътеки.
Водещи
-
Арестуваха българка във Виена за шпионаж в полза на Русия
Тя е на 48 г. и е живее от около десет години в Австрия
21.12 | 18:00
-
"Коледен автобус" ще радва столичани
21.12 | 17:20
-
Киселова: В последните дни има усилия за правно-политически провокации
Министър-председателят е в много тежка ситуация, защото не е подкрепен нито от НС, нито от...
21.12 | 17:00