Подготвят стимули за насърчаване на инвестициите в туризма 07.04 | 19:07
Туризмът може да спаси икономически изостаналите райони, смята Николина Ангелкова

Министерството на туризма работи по създаването на специален финансов механизъм за насърчаване на инвестициите в отрасъла като проучва добрите практики в страните с опит в тази дейност. Това обяви в Смолян министърът на туризма Николина Ангелкова на заседанието на Съвета за развитие на регионите и националната инфраструктура към Президентството.
Темата на форума бе: "Държавна политика за насърчаване на икономическата активност в слаборазвитите и необлагодетелстваните региони на България, съобщиха от пресцентъра на министерството.
Ангелкова отбеляза, че туризмът е една от най-перспективните алтернативи на традиционните производства, която може да промени облика на цели райони. Като пример в това отношение тя даде реставрираната крепост "Цари Мали град" в с. Белчин, която привлича приблизително половин милион туристи годишно. От откриването на реставрирания обект до момента там са издадени 17 разрешителни за строеж и са разкрити нови 145 обекта за настаняване и подслон, посочи министърът.
Подобен пример е и Плаеонтологичното находище и крепостта "Цепина" край с. Дорково, където за около година са посрещнати 40 000 туристи, а приходите от дейността възлизат на над 121 000 лв. Търсена дестинация е и реновираната антична вила "Армира” при Ивайловград. Миналата година туристическият обект е посетен от над 10 000 туристи.
"Само в Смолян миналата година са реализирани 22 млн. лв. приходи от туризъм, а в Южен централен район заетите в сектора са над 22 000 души. За региона най-перспективен е планинският туризъм и ние подкрепяме неговото развитие", подчерта министърът на туризма.
По думите й трябва да се работи не само за насърчаване на зимните спортове, но и за алтернативните форми на туризъм в планината – пешеходен, рекреативен и приключенски туризъм и планински екотуризъм.
Ангелкова докладва пред съвета, че министерството подготвя промени в Закона за туризма за завишаване на контрола за подобряване качеството на услугата, кадровото обезпечаване на индустрията и намаляване на административната тежест за бизнеса. "Разработихме и културно-исторически маршрути, които да фокусират вниманието на национално ниво и да спомогнат за по-доброто представяне на регионите и подобряване връзката между тях", каза още тя.
Според нея обаче сред най-важните неща в туризма е имиджът на България пред света. "Бранд България сме всички ние и от нас зависи как ни възприемат по света", заяви Ангелкова. Скоро по тази тема ще стартира серия от дискусии в България и чужбина, за да бъдат привлечени повече сънародници зад граница да помогнат на родината си.
Водещи
-
Желязков даде на институциите срок от един месец за промяна в пътната безопасност, която да се усети пряко от гражданите
„Последните инциденти показват, че въпреки наличния потенциал на съществуващата организационна...
28.05 | 11:45
-
Огнище на марокански скакалци в Петрич
В землището на осем села в община Сандански също беше установено нашествие от скакалци. Там...
28.05 | 11:30
-
Гостите на община Царево вече могат свободно да ползват плаж Силистар, без ограничения за преминаване през частен имот
Общината обмисля изграждане на обходен път, информира Киров, цитиран от националното радио.
28.05 | 11:15
-
Как да разпознаем фалшивите онлайн магазини
Действайте бързо в случай на измама с лични данни
28.05 | 10:45
Най-четени
-
На прага на еврозоната: Кога ЕС ще одобри България за приемане на единната валута
Това означава, че след това министрите от Еврогрупата и първите европейски финансисти от...
28.05 | 10:26
-
Глобите за родители, които не запишат децата си на детска градина или училище, се увеличават
Това предвиждат предложени от МОН промени в закона за предучилищното и училищното образование.
28.05 | 09:59