Половината хотели смятат да свалят цените за море 2020 24.06 | 15:00
Над 65% от местата за настаняване смятат да предложат на туристите намаление на цената на пакетните услуги

През юни 2020 г. Националният статистически институт проведе за трети пореден път месечното анкетно проучване сред управителите на местата за настаняване с цел събиране на точна и навременна информация за състоянието и развитието на техния бизнес по време на извънредното положение и последвалата епидемична обстановка в страната.
През май 57.5% от анкетираните смятат да предложат на своите клиенти алтернативен период за използване на направените резервации, 65.6% имат намерение да намалят цената на пакет услуги, а 49.4% - на нощувката.
По отношение на наетия персонал 29.6% от ръководителите са предприели като мярка "неплатен отпуск", следвана от "освобождаване/съкращаване" - 22.4%, и "60/40" - 22.1%. От "платен отпуск" са се възползвали 20.4% от мениджърите, а 11.3% са приложили "дистанционна форма на работа" или "намаляване на възнагражденията на персонала".
През май 44.4% от управителите отчитат намаление в приходите от дейността си спрямо предходния месец, докато 40.1% посочват, че няма промяна.
В краткосрочен план (през следващия един месец) 48.8% от мениджърите прогнозират, че ще могат да обслужат "до 50%" от разходите за дейността със собствени средства, 35.3% - няма да могат да се справят сами, а 15.5% от анкетираните посочват, че ще успеят "до 100%".
По отношение на бъдещата си активност в краткосрочен план през май 63.8% от ръководителите на местата за настаняване смятат да продължат да работят макар и с намален обем, 16.8% очакват временно да преустановят дейността си, 15.9% очакват да продължат дейността си, както преди извънредното положение и едва 2.2% прогнозират да я прекратят.
Водещи
-
Антон Кутев: Пеевски и Борисов имат интерес да бутнат правителството
Българите предполагат, че всички са корумпирани, но когато флагманът на антикорупцията е...
28.06 | 18:00
-
Киселова за вота на недоверие на „Възраждане“: Опит за злоупотреба с процедурата
Те самите не вярват в аргументите, които са извели в искането си, смята председателят на НС
28.06 | 17:20
-
Два инцидента с леки самолети тази сутрин
28.06 | 16:59
Най-четени
-
Протестиращи правят от днес палатков лагер "Град на лева"
Той ще бъде изграден в Триъгълника на властта
28.06 | 13:20
-
"Възраждане" с пореден протест срещу еврото
Вчера партията внесе в НС предложение за вот на недоверие към правителството
28.06 | 09:45
-
Вигенин за ПП: Парадоксално е, че се заканиха да внесат вот на недоверие за корупцията
Според него оставката на Кирил Петков е шанс за "Продължаваме промяната"
28.06 | 13:00
-
Мара Отварачката призна: Пак се омъжвам!
28.06 | 12:40