През 2016 г. най-търсени ще са IT специалисти, бармани, готвачи и сервитьори 25.06 | 18:20
За висшисти ще има 25 700 работни места, а за средно и по-ниско образование 143 000

На трудовия пазар през 2016 г. отново най-търсени ще са специалистите по информационни и комуникационни технологии, барманите, готвачите и сервитьорите. Това показва национално представително проучване на Агенцията по заетостта, направено през май тази година, съобщи БТА.
Проучването беше представено в социалното министерство от началника на отдел "Планиране" Снежа Ганчева.
За висшисти се очакват да бъдат разкрити 25 675 работни места, като най-търсени освен IT специалистите, ще бъдат стопанските и административни експерти, преподавателите и специалистите по природни и технически науки. Свободните места за учители наесен се очаква да бъдат 2195, посочи Ганчева.
Сферата на туристическите услуги и ресторантьорската индустрия ще имат най-голяма нужда от професионалисти със средно образование – бармани, сервитьори и готвачи. За тях се очаква да бъдат разкрити около 19 000 работни места през следващата година. Ще се търсят и хора в областта на производството на храни, облекло, дървени изделия и водачи на моторни превозни средства.
За хора без професионална квалификация най-търсени отново ще са продавачи, работници в селското, горското и рибното стопанство, добивната и преработващата промишленост и строителството.
Общо над 143 000 работни места ще бъдат разкрити за лица със средно, основно и по-ниско образование. От тях 71 727 места ще са за хора с придобита квалификация със средно образование, а 18 238 - за хора с основно и по-ниско образование.
Изследването показва още, че малка част от работодателите – едва 5,7%, наемят служители сред прясно дипломираните. Фирмите, които все пак наемат млади специалисти с висше образование, се оплакват, че 36% не са придобили нужните знания и умения по време на следването. Работодателите са недоволни от професионалните качества и на 60% от наетите от тях лица със средно образование.
Едва 13,3% от фирмите смятат да разкрият нови работни места догодина, сочи още изследването на агенцията. Само 6% от тях пък са готови да наемат персонал без квалификация и опит.
Най-предпочитаните начини за наемане на персонал у нас си остават препоръките, личните контакти, а все по-често и чрез бюрата по труда. Над 17% от предприятията са направили обучение на персонала за собствена сметка. 10,3% от работодателите възнамеряват да направят обучения на служителите си като в голямата си част те ще преминат вътрешно фирмени обучения.
Най-търсените обучения за придобиване на професионална квалификация са за оперативен счетоводител, охранител и помощник-възпитател. Най-търсените обучение за придобиване на ключови компетентности са за обществени и граждански компетенции и дигитални компетенции, показва проучването на Агенцията по заетостта.
Водещи
-
Обявиха първото класиране за кандидат-студентите в СУ „Св. Климент Охридски“
Срокът за записване е от 23 до 31 юли 2025 г., включително. Резултатите от това класиране са...
10.07 | 16:40
-
Желязков за вота на недоверие, внесен от "Величие": Безпредметен е
Премиерът ни е в Рим, където участва в четвъртата конференция за възстановяване на Украйна
10.07 | 16:20
-
80 хил. евро са открити в дома на Росен Христов, у Деница Златева - 100 хил. лева
Акцията била проведена по съмнения, че се прави опит за укриване на доказателства за Боташ
10.07 | 16:00
-
Официално: Павел Николов ще замести Димо Алексиев в “Игри на волята”
Ралиса Паскалева остава съводеща
10.07 | 15:45
Най-четени
-
Пияната Дебора возила 6-годишния си син
Фолкпевицата Дебора беше задържана с 3.14 промила алкохол, след като предизвика катастрофа в...
10.07 | 09:59
-
Кога, колко и защо да даваме бакшиши? 2
И днес бакшишите са широко разпространени. Но на кого се дават и колко?
10.07 | 11:59
-
Нефролог обяснява как излишните килограми водят до хронично бъбречно заболяване
Излишните килограми представляват сериозна заплаха не само за сърцето и ставите, но и за...
10.07 | 12:30