Разходка в миналото очаква посетителите на Момчиловата крепост 11.02 | 16:19
Аниматори в костюми ще се превъплътят в боляри и ковачи
Посетителите на Момчиловата крепост ще имат възможност да се върнат назад във времето и да станат свидетели на автентичната атмосфера от едно време. Това ще стане възможно благодарение на проекта на община Смолян "Момчилова крепост – митовете оживяват”, според който аниматори ще се превъплътят в боляри и ковачи.
Трима екскурзоводи и трима аниматори вече са получили сертификатите си по проекта.
Ковачът ще бъде ангажиран с ковашката преса и ще подпомага саморъчното изработването на монета с логото на атракцията за спомен на посетителите. С цел "оживяване” на атракцията и максимално въвличане на посетителите в тогавашния бит те ще могат да
преминат от пасивната позиция на наблюдатели в активната позиция на участници.
Извършване на типична ковашка дейност и собственоръчно изработване на сувенир в случая монета ще е една от възможностите. Това уточни координаторът на проекта Фехри Сираков.
Предстои реставрацията на средновековна ковашка пещ и работилница. Ще бъдат поставени и две грънчарски колела. Едното ще бъде експонирано под навеса до керамичната пещ, за да подчертае спецификата на мястото. Другото ще бъде позиционирано на удобно място, където посетителите, с помощта на специалист, ще могат собственоръчно да изработят керамичен съд.
За да се създаде усещането за автентичност ще бъдат монтирани и декори с подходящото художествено оформление от "Момчилово време". Посетителите ще могат да поставят лицата си в специални отвори и да си правят атрактивни снимки за спомен от посещението, допълва агенция "Фокус".
Описание на Момчиловата крепост и полезна информация за пътя, водещ към крепостта ще се съдържа в електронния пътеводител. В него се съдържат и правила за поведение за безопасност и опазване на околната среда, указания за изработване на сувенира и керамичния съд, както и любопитни факти във връзка с крепостта.
Особен акцент ще бъде поставен за рекламиране на аудио-визуалния спектакъл, за да предизвика интерес у посетителите и да ги върне отново на крепостта за наблюдение на спектакъла.
Посетителите ще могат да се насладят и на специален филм за Момчил, който ще бъде прожектиран на скалите.
Туристите ще могат да участват в тези атракции още това лято, посочи зам.-кметът Марин Захариев.
Водещи
-
Валерия Велева: ГЕРБ и ДПС са в легитимна уговорка
Подумите й това създава по-голямо спокойствие на правителството
25.10 | 18:00
-
Тръмп ще проведе среща с емира и с премиера на Катар на борда на Air Force 1
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио ще се присъедини към него
25.10 | 17:19
-
Евтаназираха 194 животни в стопанството на Рилския манастир
В животновъдния обект на светата обител беше констатиран случай на шарка по дребните преживни...
25.10 | 17:00
-
Радостин Василев: Бюджетът ще дублира дефицита на 6-7 % и ще рефинансира с още 20 млрд. дълга
От МЕЧ се готвят за извънредни парламентарни избори, коментира той на среща с партийния актив...
25.10 | 17:40
Най-четени
-
Нови пожарни автомобили се очакват следващата година
Те ще бъдат изцяло колесни, верижни не са предвидени
25.10 | 10:40
-
Румяна Коларова: В България няма криза, а политическа драма
Драмата на Борисов е, че ще бъде приет бюджет, който няма да се хареса на коалиционните...
25.10 | 12:00
-
Григор Димитров се връща на корта
Гришо ще играе срещу французина Джовани Мпечи Перикар първия кръг на турнира по тенис на...
25.10 | 11:40