Снегът спира туристите да посетят обсерваторията "Рожен" 13.03 | 14:13
Има много желаещи да посетят обсерваторията, дори и нощни, но достъпът до сградата е изключително труден

От януари насам Националната астрономическа обсерватория "Рожен” не може да приеме туристи, любители на астрономията. Това каза за Агенция "Фокус” директорът й Никола Петров.
Причината за това са непрекъснатите снеговалежи и образуване на снегонавявания по пътя, които трудно се разчистват. Има много желаещи да посетят обсерваторията и да извършват различни наблюдения, дори и нощни, но достъпът до сградата е изключително труден.
Дори павилионът с малкия телескоп за нощни наблюдения е една голяма преспа, тъй като е покрит със сняг, посочи астрономът. Организирани посетители с автобус, просто няма как да достигнат до обсерваторията, категоричен е Петров.
През февруари в продължение на повече от 10 дни астрономи и служители бяха буквално блокирани от снежните преспи в сградата на Рожен.
Непрекъснато се разчиства пътят, но снегонавяванията го правят непроходим, каза Петров и добави, че единственото им спасение в тези тежки дни е руски джип, с който могат да ходят до Смолян.
Сега снегът на НАО "Рожен” е 130 см, а в най-тежките дни през февруари е бил 180 см.
Водещи
-
Хърватия към България за еврото: Спокойно, можеше да бъде и по-зле
Цените се повишиха след приемането на еврото в Хърватия, но това не надвишава ползите, от...
28.07 | 16:15
-
Български политици са в черен списък на Русия
Те са посочени като примери за „най-крайните прояви на русофобска реторика"
28.07 | 16:00
-
Жената с най-големите устни в света е българка
28.07 | 15:30
Най-четени
-
Дете е в кома след падане от петия етаж на хотел в Китен
Състоянието на 14-годишното момче е много тежко
28.07 | 09:45
-
Журналист: Ефективността на КПК е 1%
Заплатата на председателя ѝ е 14 500 лева, заяви Йово Николов
28.07 | 11:00
-
Григор Димитров остава в топ 20 на световната ранглиста
Виктория Томова е 105-а, рекорд за Лидия Енчева
28.07 | 10:15