Създават парк „Търновград – духът на хилядолетна история“ (СНИМКИ) 22.08 | 17:22
Макети на емблематични наши архитектурни шедьоври ще могат да видят туристите в подножието на Царевец

Във Велико Търново създават парк с миниатюри, наречен "Търновград – духът на хилядолетна история". Той ще се намира в подножието на средновековната столична крепост Царевец. Инвестицията е на украински предприемачи, които смятат, че Старата столица е най-подходящият град за създаването на първия в България туристически обект от този тип.
Туристите ще могат да се докоснат до емблематични исторически и архитектурни шедьоври в страната ни. Първоначално макетите ще са над 40 на брой, в мащаб 1:25. Сред естествена растителност ще бъдат изложени миниатюри на крепостта Царевец, паметника на Асеневци във Велико Търново, храм-паметника "Александър Невски” и сградата на Народното събрание в София, катедралата "Успение Богородично” във Варна, Античния театър в Пловдив. Поставени ще бъдат също макети на крепостта Баба Вида, Асеновата крепост, Бачковския и Рилския манастир, Паметника на свободата на връх Шипка, храмове в Несебър, известни природни забележителности и др.
По оформянето на новата атракция вече се работи, а хода на дейностите провериха заместник-кметовете на Велико Търново Снежана Данева-Иванова и проф. Георги Камарашев. По инициатива на общината няколко терена в района на някогашния средновековен квартал "Френкхисар" бяха въведени в регулация. След полученото инвестиционно намерение и с решение на Великотърновския общински съвет за пространството, където ще е паркът "Търновград – духът на хилядолетна история", бе обявен конкурс. Инвеститорите получиха необходимите разрешения от съответните институции, я цялата процедура бе съгласувана и одобрена от Националния институт за недвижимо културно наследство.
Районът под Балдуиновата кула вече е изчистен. Тъй като в близост бе открита археология – зидовете на средновековния Богородичен манастир, теренът няма да бъде разкопаван. Паркът ще бъде създаден върху предварително написани няколко слоя с почва, по чието валиране и подравняване се работи. Цялата дейност е под наблюдението на археолога проф. Хитко Вачев.
Иновативната инвестиция е предпоставка за още по-голямо увеличаване на туристическия поток във Велико Търново, както и за удължаване на престоя на гостите на града.
Водещи
-
След хаоса с тока Живия Нострадамус предрече ще по-големи катаклизми
Това беше само репетици, твърди предсказателят
01.05 | 17:40
-
Сини флагове за 25 плажа и 5 пристанища у нас
Ето кои са най-чистите райски кътчета на морето
01.05 | 17:20
-
Димитър Манолов настоя да се преосмислена дефиницията за енергийна бедност
Той се обяви и срещу увеличаване на възрастта за пенсиониране
01.05 | 16:40
Най-четени
-
Тодор Капитанов: Законодателството у нас не позволява общонационална стачка
Всеки трябва да се бори със зъби и нокти за своето оцеляване и достойното си възнаграждение,...
01.05 | 12:00
-
Радев: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване, а да е основа за пълноценен живот
Това посочва президентът по повод международния ден на труда на страницата си във Фейсбук
01.05 | 11:00
-
България и още 15 страни в ЕС искат бюджетни дерогации заради военни разходи
Така за 4 години ще могат да използват 1,5% от Брутния си вътрешен продукт за военни разходи
01.05 | 12:20
-
Терзиев: Предложението е 5 лева на час за паркиране в „червена зона”
Твърдо заставам зад промените, каза столичният кмет
01.05 | 12:40