Уикенд идея: Радиоактивният Париж 07.02 | 09:00
Изследвайте дома на семейство Кюри

Не, радиоактивният Париж не е някоя улица в призрачния град Припят. Не е и някое сензационно откритие за радиация в Париж. Това е онзи Париж, който е много по-различен от клишираната представа за романтика, мостове, образци на изкуството. Това е онзи Париж, който малцина тръгват да изследват - домът на едни от най-важните открития във физиката и химията и домът на семейство Кюри.
Когато сте били в Париж няколко пъти, започвате всеки път да откривате свой нов, различен облик на френската столица. Следващият път отделете няколко часа на Музея Кюри.
Тук не просто ще ви кажат, че в началото от радиоактивните елементи, открити от семейство Кюри, са се правели кремове за лице – направо ще ви покажат рекламите и кутийките. И не просто ще ви оставят да четете историята на Кюри, написана със ситни букви – направо ще ви поканят при интерактивния тъчскрийн екран, където сами да откриете това, което ви е интересно. Освен това ще научите, че Фредерик Жолио-Кюри е не само име на метростанция и улица, а и голям учен.
Разказът в музея върви най-вече покрай живота и работата на две от най-известните двойки в науката – Пиер и Мария Кюри, както и Ирен (тяхна дъщеря) и Фредерик Жолио-Кюри.
В сградата, където днес се помещава фондация "Кюри" фамилията учени е направила някои от най-важните си открития.. В някогашната лаборатория ще видите старовремски инструменти, с които дълги години те са експериментирали с новооткритите радиоактивни елементи. Ако се интересувате по-дълбоко от темата, ще можете да разгърнете оригинални трудове и разработки на тема радиация, да се включите в обучения, лекции, семинари.
Освен научната част от вашата обиколка, ще видите и някои от най-страшните употреби на радиоактивните елементи от времето, когато вече са се знаели ползите му при лекуване на рака, но все още опасностите от тях не са били известни.
От днешна гледна точка е изумително и страшно, че с радий са се произвеждали кремове за лице, както и цигари – можете да видите опаковките от такива в музея. Радиева флуоресцентна боя се е използвала в производството на часовници чак до началото на 50-те години на миналия век. Радиоактивна вода се е произвеждала и се е използвала за вземане на вана и за производство на напитки.
Когато вредите от радия стават известни, той в крайна сметка е обявен за отрова и през 1937 г. употребата му в козметични и други продукти е забранена. Не е ясно до какви вреди (и колко жертви) е довела ужасяващата му употреба в продукти за всекидневна употреба.
Музеят Кюри вероятно е единствената радиоактивна разходка, на която посетителите идват доброволно (без да броим Чернобил). А най-хубавото е, че е безплатен.
Открийте и още идеи за уикенда!
Водещи
-
Евродепутати искат мисия у нас заради арестите във Варна
Те са обезпокоени от тенденцията за политическа намеса в правосъдието
17.07 | 16:15
-
Васил Велев: Държавата влезе в дългова спирала и може да се стигне до гръцкия сценарий
Тази година ще платим с 60% повече лихви по заемите - 1,6 млрд. лв. само върху тези два заема,...
17.07 | 16:00
-
Ето кой стана причина да бъде арестувана пак Жана Бергендорф
Драмата се разиграла в Слънчев бряг, докато певицата е в изпитателен срок от предишна присъда
17.07 | 15:30
Най-четени
-
Божанков и Цончо Ганев се помириха
Миналата седмица Явор Божанков поиска Цончо Ганев да освободи мястото на председателстващ...
17.07 | 10:45
-
Електрическите тротинетки получиха нова регулация след гласуването в парламента на промените в Закона за движение по пътищата
Депутатите забраниха на деца под 16 години да карат тротинетки, а защитната каска стана...
17.07 | 10:59
-
Ключов ден: Апелативният съд решава за кмета на Варна
Вчера заместник-кметът на Варна Диан Иванов се отказа от показанията си срещу Коцев,...
17.07 | 09:15
-
С жива верига жителите на три села блокираха главния път Добрич - Силистра
От общината са готови да помогнат за решаването му.
17.07 | 10:15