Учителите да водят екскурзии на граждански договор, искат туроператори 26.12 | 17:35
Ученическият туризъм е 80% в сивия сектор, твърдят агенциите

Туроператорите обмислят възможността да се въведат граждански договори за учителите, които водят деца на екскурзии. Законодателната промяна може да стане в Наредбата за детските и ученически екскурзии, съобщи Нова телевизия.
Идеята е, ако учителите искат да заведат децата на екскурзия, за това да сключват граждански договори.
Причината да се иска промяна е, че много от училищата ползват само по един туроператор или агенция, без значение от офертата. За това, че са я избрали пред останалите, агенцията пък отпуска съответни комисионни на училищното ръководство, а много често детската или училищна група се оказва излъгана в цените. Така около 80% от детскя и ученически туризъм се оказва в сивия сектор.
Теодора Иванова е начален учител и за нея екскурзиите са задължителна част от учебния процес. "Ние избираме дадена оферта, която примерно има връзка с учебния процес", обясни преподавателката.
При сегашната система училището сключи договор с определен туроператор, а директорът издава заповед за командироването на учителите. Командировъчните им пък се плащат от туристическата фирма. Според Иванова "за доходи е трудно да се говори". "Ние сме командировани и нашите дневни пари и нощувки са за сметка на туроператорите. Така че не бих казала, че това точно е доход", твърди тя.
Представителят на туроператорска фирма Аспарух Мачирски обаче разкри, че са малко училищата, които наистина търсят конкурентни оферти и работят с по 5-6 туроператора. "Повечето казват, че работят само с еди кой си. Когато разбереш, че точно този еди кой си е може би най-пошлото в туроператорския бизнес, тогава работата мирише на комисионни", констатира Мачирски.
Така често се оказва, че учителите получават пари, за които не се плаща и данък. "Въпрос на отговорност и някак не отива на българското училище и българския учител да му се пришива етикетът, че той е в сивия сектор, че провежда нерегламентирана туроператорска дейност, че всъщност детският и ученически туризъм е 80% в сивия сектор", допълва Мачирски.
"По принцип на дете в група се отделят между 0,50 и 1 лев за ден за учителя, което не е чак толкова голяма сума при група от 20 деца. Много голяма рядкост е групата да е толкова голяма и преподавятелят взема не повече от 10-20 лв. дневно", обясни директорът на 119-о училище Диян Стаматов.
Засега Теодора и колегите й нямат нищо против гражданския договор. Така съмненията, че педагозите влизат в сивия сектор, също ще се размият.
Според бранша около 900 000 български деца пътуват всяка година на кратки екскурзии - зелени или бели училища.
Водещи
-
България е най-засегнатата от пожари страна в ЕС за 2024-2025 г.
За това Министерството на околната среда и водите
25.07 | 18:20
-
Желязков: Очаквам президентът скоро да се произнесе по назначението на нов главен секретар на МВР и председател на ДАНС
Редица публични длъжности се назначават в режим на обвързана институционалност тогава, когато...
25.07 | 18:00
-
Голям пожар край яз. Порой в Поморийско
24 часа не могат да го загасят, с цялата налична техника на Поморие и Несебър десетки се борят...
25.07 | 16:45
-
DARA с "Нито звук": Знак за нов албум? (ВИДЕО)
Огненото момиче се вихри в компанията на Филип Буков
25.07 | 17:30
Най-четени
-
Навършва се една година от взривовете в Елин Пелин
А година по-късно – важни въпроси все още са без отговор.
25.07 | 10:45
-
Православната църква отбелязва Успение на Света Аннa
Българите наричат празника Лятна света Анна. Той е разпространен в района на Западна България...
25.07 | 08:30
-
Кадиров бе спасен след като започна да се дави в Егейско море
Спешна медицинска помощ на плажа
25.07 | 11:59