Чалкантия и мъртвак излязоха рано-рано по Черноморието този сезон, следващите дни ще са опасни 27.06 | 20:43
"Какъвто и опит да имате с морето – дали сте професионален плувец, израстнал край водата или аматьор – внимавайте изключително много в идните няколко дни. Вълнението е опасно и може да стане причина за тежки инциденти", предупредиха експерти спасители

Морето в Бургаския залив е опасно и пълно със скрити неприятни изненади необичайно рано през годината. Още в края на юни и през следващите няколко дни то ще е изключително опасно, особено за най-неопитните, предупреждават спасители. Вълните в момента са високи между 50 и 100 сантиметра, което не е особено много, но силата им е огромна и могат буквално да преобърнат човек, който е влязъл дори до коленете във водата.
Спасители и опитни рибари подчертават, че тук не става въпрос за мъртво вълнение – явление, което е отнело живота на хиляди опитни и неопитни плувци. Необичайно за края на юни е излязъл силен западен вятър, познат още като Чалкантия, който е характерен по-скоро за късния юли до средата на август. Точно този вятър днес следобед стана причина на повечето охраняеми от професионалисти плажове знамето да е червено с редки изключения и жълто, но никъде зелено.
Тази година изглежда е необичайна и за морето, споделиха пред колегите от флагман.бг местни рибари. Според тях още в началото на юни на места по Южното Черноморие пък се е появил сулган, познат още като "мъртво вълнение”. И въпреки че към момента такова не се наблюдава на почти нито един плаж на юг от Бургас, според тях тъкно необичайното време за възникване на това явление във водата край морския град е станало причината за трагичната смърт на две деца по-рано този месец.
"Какъвто и опит да имате с морето – дали сте професионален плувец, израстнал край водата или аматьор – внимавайте изключително много в идните няколко дни. Вълнението е опасно и може да стане причина за тежки инциденти”, предупредиха експерти спасители.
Водещи
-
Еилиь Милчева: Вървим към предсрочни избори през есента
"Петков не би подал оставка, ако няма корупционен скандал с кадри на ПП", смята тя
25.06 | 21:00
-
Жегата препълни спешните отделения
Лекари алармират за ръст на припаднали и дехидратирани пациенти
25.06 | 20:45
-
Политолог за оставката на Кирил Петков: Заблуждаващ и некоректен ход!
Румяна Коларова обясни, че от гледна точка на политологичната наука корупционните механизми не...
25.06 | 20:30
-
Галин Дурев: Този парламент не удовлетворява исканията на българските граждани
Според депутата от КП „БСП-Обединена левица“ скандалите, случили се днес в „Продължаваме...
25.06 | 20:15
Най-четени
-
Кирил Петков подава оставка като съпредседател на ПП и депутат
Това обяви лично той (ВИДЕО)
25.06 | 14:06
-
Сергей Станишев: След 18 години в ЕС много българи вече са видели и меда, и жилото
Той коментира още, че страховете винаги са мощен инструмент за въздействие и за печелене също...
25.06 | 10:45
-
АПИ троши над 18 милиона лева за камери, които дублират тол системата 4
Умишлено несертифициране
25.06 | 10:14
-
Иран напуска Международната агенция за атомна енергия
Той обяви, че „Агенцията за атомна енергия на Иран ще преустанови сътрудничеството си с МААЕ,...
25.06 | 12:45