Югозападният регион иска да е целогодишна туристическа дестинация 01.04 | 11:50
Миниралните води, голфът и конният туризъм са предпоставки за развитието на целогодишен туризъм

Югозападният регион на България трябва да се превърне в целогодишна туристическа дестинация. Около това мнение се обединиха участниците в заключителния семинар на журналистическия тур, организиран от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма с цел насърчаване на вътрешния туризъм в България.
Регионът притежава дадености, които с добра реклама и развиване на подходящата инфраструктура биха го направили привлекателен за туризъм през цялата година, а не само по време на зимния и летния сезон.
Такива са например минералните води. В Югозападна България е съсредоточено 40% от общото за страната количество минерални води. От тази година минералните води вече се стопанисват не от държавата, а от общините за срок от 25 години. Със своите многобройни извори Добринище и Разлог биха могли да разширят развитието на спа туризма и балнеолечението.
2,3 млн. лева са отпуснати от общината и Оперативна програма "Регионално развитие" по проект за възстановяване на римската и турската баня в с. Баня. Проекти има и за изграждането на три спортни площадки и зала с 200 места в селото. Изпълнител на залата е избран, но все още не са отпуснати средства, информира кметът на Разлог Красимир Герчев. Предвижда се и създаването на три екопътеки по програма ФАР.
За развитието на региона като целогодишна дестинация благоприятства и голф клуба край Разлог. Предимството на голф туризма пред ски туризма е, че може да се практикува почти целогодишно. Голфселцето е разположено на площ от около 10 км. Освен с две игрища – едно с 18 и едно с 5 дупки, комплексът разполага с 400 апартамента, магазини, ресторанти и пиано бар.
Голфът е спорт за платежоспособни туристи. Нощувка в голф селцето струва 60-70 лева на човек. Една игра е 90 лева за членове на клуба и 180 лева за такива, които не са.
На игрището има дрескод – не може да се влезе с дънки и маратонки. Екипировката струва горе-долу колкото тази за ски. Чанта със стикове е между 300 и 500 лева. Обувките са около 150 лева, долнището на екипа - около 200 лева, горнището – около 150 лева, а тениските – между 150 и 215 лева.
В региона може да се практикува почти целогодишно и конен туризъм. Конната база край Разлог също е притегателен център за туристи, предимно чужденци – гърци, руснаци, македонци. Базата разполага с 14 коня за езда. Един час езда струва 25 – 30 лева. Пет – шест часа са достатъчни да се научиш да яздиш, твърди собственикът на базата. Преход с коне варира между 50 и 90 лева в зависимост от дължината на прехода и броя на участниците.
За да се превърне Благоевградският регион в целогодишна дестинация, областната администрация и бизнесът трябва да работят заедно, смята кметът на Разлог. Именно заради това той е предложил събраните приходи от туристическа такса да се харчат съгласувано с бизнеса за инфраструктура и туристическа реклама.
Туристическата такса в за община Разлог варира от 20 стотинки за хотел една звезда до 60 стотинки за петзвезден. За миналата година обаче са събрани едва около 34 хил. лева от туристически данъци.
Водещи
-
Бащата на Сияна създаде фондация в нейна памет
17.05 | 16:40
-
Девойките ни от ансамбъла се окичиха със злато пак
Те отвяха коткуренцията в многобоя на Европейската купа по художествена гимнастика, която се...
17.05 | 16:20
-
Волгин: Днес отменят референдума, утре ще отменят и изборите
Искаме хората да бъдат питани! Въпросът не е за еврото, а за демокрацията, заяви...
17.05 | 16:00
-
Поредна магнитна буря връхлетя Земята
Ето колко време ще продължи и как да се предпазим
17.05 | 15:30
Най-четени
-
Емил Радев преди всички: Конвергентният доклад за България е положителен
След няколко дни той ще бъде представен, уточне евродепутатът от ГЕРБ
17.05 | 10:00
-
София без наземен градски транспорт и през уикенда
Метрото ще рабти по празнично разписание
17.05 | 09:15
-
Денков: Има рекет и изнудване срещу ръководството на СО
Без съмнение има политическа атака, заяви още той
17.05 | 11:00