Ужасяващи разкрития за атентатора от Ансбах! Джихадист, живял половин година в България 26.07 | 11:47

Според шефката на Агенцията за бежанците Мохамед Далил е получил хуманитарен статут за бежанец у нас, защото тогава не е бил радикализиран

От iNews.bg

Вече е ясно името на атентатора-самоубиец от Ансбах. Мохамед Далил е сириецът от Алепо, пристигнал в Германия с хуманитарен бежански статут от България, където е бил половин година. Той е извършителят на атаката в баварския град Ансбах, при която не успя да убие никого освен себе си със самоделна бомба, но рани 15 души, някои от които са в тежко състояние. Ако първоначалното му намерение – да проникне на многолюден фестивал, беше успяло, сега жертвите и пострадалите щяха да са в пъти повече. Сириецът обаче се е взривил в отчаянието си на улицата, след като за щастие не е бил допуснат вътре.

Преди атентата Далил е призовавал във видео за извършване на още терористични нападения. Това съобщи базираната в САЩ организация SITE, проследяваща активността в близкоизточните информационни и интернет мрежи. Видеото е разпространено от близката до джихадистката групировка "Ислямска държава" информационна агенция "Амак". На него се вижда мъж с изцяло покрито лице, който отправя гневни послания и заплахи.

"Амак" за пръв път посочва, че името на сириеца-джихадист е Мохамед Далил. На записа той декларира вярност на лидера на "Ислямска държава" Абу Бакр ал Багдиди и обявява, че "е на акция в Ансбах, където ще търся мъченичество и призовава за още нападения на "Ислямска държава" в Германия". "Атаката в Ансбах е в отговор на престъпленията, извършени от коалицията в сътрудничество с Германия чрез бомбардиране и избиване на мъже, жени и деца", заявява бъдещият атентатор, цитиран от SITE.

Баварският министър на вътрешните работи Йоахим Херман също съобщи в понеделник, че в мобилния телефон на нападателя е открит видеозапис, в който той се кълне във вярност на "Ислямска държава".

Властите проверяват дали непосредствено преди да се взриви Далил е водил телефонни разговори с други хора. Преглеждат се и няколко негови разговора в приложението Whatssapp. По първоначални данни той е разполагал с доста пари в брой и е поддържал 6 профила във Фейсбук, четири от които е заличил.

Федералният министър на вътрешните работи Лотар де Мезиер засега се въздържа от директна връзка между експлозията и ислямистки заговор. Според него "е възможна комбинация от ислямистки мотиви и действията на психически нестабилен човек".

Междувременно и прокуратурата в Карлсруе съобщи, че има подозрения, че атентаторът в Ансбах, е бил член на "Ислямска държава". Това показвали първоначалните данни от разследването, което ще бъде поето от Федералната прокуратура, тъй като вероятно е свързано с чуждестранна терористична организация, съобщиха от прокуратурата в Карлсруе.

По данни на германското Министерство на вътрешните работи атентаторът е от сирийския град Алепо. Той се е заклел да "отмъсти на германците, защото пречат на исляма". Същевременно полицията в Нюрнберг съобщи, че е арестуван заподозрян, познавал атентатора, предаде БНР.

Нападателят от Ансбах е имал проблеми с полицията заради използване на наркотици и други провинения, страдал е и от пристъпи на депресия и на два пъти е правил опити да сложи край на живота си, заради което е получавал психологическа помощ.

Междувременно председателят на Държавната агенция за бежанците Петя Първанова заяви пред Нова телевизия, че атентаторът от Ансбах не е бил радикализиран, когато е бил у нас. Той е пребивавал в България от края на 2013 г. до средата на 2014-а. Бил е регистриран в центъра в "Овча купел" в София и е получил у нас "хуманитарен статут".

"Лицето задължително събеседва още в домовете на дирекция "Миграция" от ДАНС. За нас е важно становището на ДАНС дали лицето представлява заплаха за националната сигурност, ако има отказ не предоставяме статут. В Агенцията за бежанците лицата идват сами, ако са легално преминали границата. Ако не - органите на МВР ги транспортират. Нямаме информация как той е влязъл в България. Нашата компетентност е от момента на подаване на молбата за международна закрила. Тя включва два статута - на бежанец и хуманитарен статус", поясни Първанова.

Тя уточни, че за пръв път Германия се е обърнала към българските власти с искане да върне мъжа тук през септември 2014 г.

 

 

Водещи

Най-четени