Учени откриха най-голямата птица, обитавала Земята 08.07 | 21:31

Тя е изчезнала преди около 3 милиона години

От Лазар Тодоров

Учени откриха фосили, който са принадлежели на най-голямата летяща птица на света. Съществото приличало на гигантска чайка, чийто размах на крилете е между 6 и 7,5 метра, публикуваха от Националната академия на науките на САЩ. Фосилът на 25 милиона години е открит преди 30 години в Южна Каролина, но сега е взет за идентификация като нов вид, предаде BBC.

"Този фосил е уникален поради две причини. Заради размера, с който само се спекулираше, преди да бъде направено изследването, и заради степента си на запазеност", каза Даниел Ксепка от музея "Брус Кънектикът".

"Всяка една кост е много деликатна. Невероятно е какво е направило дъното на морето с костите. Закопало ги е, без да бъдат разрушени или да се разпаднат", допълва той.

Изследователите вярват, че огромната птица надминава предишната най-голяма живяла някога птица – Argentavis magnificens, която е приличала на кондор и е живяла в Южна Америка, с размах на крилете 5,5 до 6,1 метра. Тя е изчезнала преди около 6 милиона години.

Учените са нарекли новия гигант Pelagornis sandersi и вярват, че е два пъти по-голям от албатроса, който е най-голямата жива птица на света. Като албатроса, и тази морска птица е прекарвала много голяма част от времето си, ловейки риба и летейки над океана.

Теоретичният модел е доказал, че е много трудно за птица с такива размери да лети, използвайки само крилете си, учените предполагат, че е използвала въздушните течения над океана.

"Плъзгала се е по въздуха с повече от 10 метра в секунда, по-бързо от всеки човешки рекорд", каза Ксепка.

"На земята морската птица сигурно е много по-бавна и неефикасна", допълва ученът.

Според компютърните модели птицата не би могла да излети от място сама, най-вероятно се е засилвала и се е надявала да хване въздушните течения.

Според изследователите птици като тази са били един от господстващите видове на планетата, но са измрели преди около 3 милиона години и учените все още нямат обяснения за причината.

Водещи

Най-четени