Физици трият историята по поръчка на Пентагона 05.01 | 12:28
Учени са създали „времева мантия“, която „изтрива“ дадено събитие от историята
![Физици трият историята по поръчка на Пентагона](http://inews.bg/pictures/354803_1004.jpg)
Учени от Университета Корнел са успели да създадат технология, която прави невидим не само един обект (както популярната от приказките мантия-невидимка), а цяла поредица от събития сякаш те никога не са се случвали.
За да си представим нагледно какво са постигнали физиците, можем да сравним ситуацията с обир на музей, който се случва в реално време пред очите ни (и пред охранителните камери). Крадецът разбива прозореца, промъква се, взима ценната картина и след това спокойно си излиза. Въпреки това, дори да се намираме на няколко метра от сцената и да наблюдаваме директно и много внимателно, ние въобще няма да видим случващото се, тъй като всички действия на крадеца са останали невидими.
Това, което учените от Корнел са постигнали в лабораторията си, може да се сравни с описаната по-горе сцена, в много по-малък мащаб – както по отношение на размерите, така и по отношение на времето. В случая "времевата мантия", която физиците създали, успяла да скрие случващото се за едва нищожните 40 пикосекунди (една пикосекунда е една трилионна част от секундата). Резултатите от спонсорираното от Агенцията за иновации към Пентагона (DAPRA) проучване са публикувани в сп. Nature.
Как всъщност действа "времевата мантия"? Ние виждаме дадено събитие да се случва благодарение на светлината, която достига от него до очите ни. В повечето случаи става въпрос за непрекъснат поток от светлина. В своите опити учените успели да прекъснат този поток за малък период.
Те постигнали това, като променили не посоката на движение на светлината (ефект, на който разчитат "традиционните" мантии-невидимки), а като променили скоростта на светлинните лъчи. Така на практика физиците от Корнел променили параметрите на времето, а не на пространството (които според теорията са обвързани в неделима система, наречена пространство-време).
Техният "фокус" бил постигнат благодарение на система от лещи и ултратънки оптични влакна. Той правел така, че регистрационните уреди не можели да отчетат дадено събитие, което се случвало пред тях. Или с други думи те успели да изтрият миниатюрна част от историята, която в действителност се била случила.
Успехът си учените постигнали едва няколко месеца, след като британският физик Мартин МакКол показал на теория, че подобен ефект на изтриване на историята е постижим на практика.
Следващата стъпка на физиците ще бъде да удължат действието на "времевата мантия" до милионни от секундата, което ще бъде значително постижение с оглед мащабите. Така че всички, които се надяват да откраднат "Мона Лиза" от Лувъра по този начин, ще трябва доста да почакат.
Водещи
-
Звездните участници превземат кухнята на Hell’s Кitchen тази вечер
Напрегнато съревнование очаква Златните още със стъпването им в Кухнята на Ада
11.02 | 19:00
-
Шефът на ББР подаде оставка
Илия Караниколов е в мениджмънта на Българската банка за развитие от януари 2023 г.
11.02 | 18:45
Най-четени
-
Премиерът Росен Желязков е в Париж за Срещата на върха по въпросите на изкуствения интелект
Форумът събира световни лидери, представители на бизнеса, академичните среди и гражданското...
11.02 | 11:15
-
Козлодуй и Криводол първи минаха на евро
11.02 | 08:13
-
КТ „Подкрепа“: Над 90 % от 1000 работещи са недоволни от възнаграждението си
Това показва анкета на Конфедерацията
11.02 | 17:00
-
Грипната епидемия в страната все още не е отминала, въпреки спада в броя на заболелите
Различни варианти на грип удължават епидемията
11.02 | 09:45