Как повишаването на лихвите на ЕЦБ ще повлияе на бъдещето на икономиката 10.02 | 19:27

Нов кръг от повишения на лихвените проценти от Европейската централна банка беше представен преди дни, предава Радио Китай, цитирано от "24 часа".
На заседанието си по паричната политика, проведено в начало на февруари, Европейската централна банка обяви увеличение на лихвения процент от 50 базисни пункта и потвърди ангажимента си да продължи увеличението с 50 базисни пункта и през март. Въпреки това, тъй като това съвсем практично засяга реалната икономика и се очаква по-високите цени да окажат натиск върху потреблението, "ястребовата" политика на ЕЦБ за повишаване на лихвените проценти и свиване на баланса може да доведе до стагфлация и дори рецесия. Трудно могат да се направят оптимистични прогнози по отношение на европейската икономика и на практика сега най-важният въпрос е дали и през второто тримесечие на годината ще продължи тази тенденция за увеличаване на лихвите.
Повишаването на основните лихвени проценти започна през юли 2022г. От тогава Европейската централна банка повиши лихвените проценти четири пъти подред, като кумулативното увеличение вече е с 250 базисни пункта. Продължаващите повишения на лихвените проценти на Европейската централна банка предизвикаха голяма загриженост от международната общност и пазарът показа смесени реакции. Какви корекции ще бъдат направени в паричните и лихвените политики на Съединените щати и Европа? Как ЕЦБ гледа на перспективите за икономически растеж и инфлационните тенденции? Това са големите въпроси, които имат реално практическо значение за възстановяването на световната икономика.
Решението на Европейската централна банка за повишаване на лихвения процент и изказването на президента на ЕЦБ Кристин Лагард на пресконференцията предаде три важни послания.
Първо, като цяло се очакват повишения на лихвените проценти, а Европейската централна банка все още поставя контрола върху инфлацията на първо място в списъка си с приоритети. Европейската централна банка повиши лихвите с рекордни темпове миналата година, увеличавайки основния лихвен процент по депозитите до 2,5%, като се очаква да достигне своя връх от 3,5% през лятото на 2023 г. Целта на банката е изключително ясна, а именно на всяка цена да се противодейства на бързото нарастване на инфлацията. Всъщност общата инфлация в еврозоната в момента наистина показва забавяне, въпреки че цените на енергията и хранителните продукти остават високи.
Водещи
-
ПП-ДБ за идеята на Пеевски да се отнемат субсидии на партии: Той си има прокуратура и си я използва
Петков обяви, че няма такъв човек Джереми О`Нийл.
23.05 | 13:31
-
Пеевски предлага: Спиране на партийната субсидия и отнемането на държавни и общински публични сгради за партии
Предложението на лидера на „ДПС - Ново начало” коментираха от „Продължаваме Промяната -...
23.05 | 13:23
-
Бизнесмен: В Египет чакат на опашка, за да дойдат в България за 1000 евро заплата
Според него, обаче, пътната инфраструктура и част от държавните процеси спъват наплива както...
23.05 | 14:15
-
Безплатна „Зелена зона“ в Стара Загора през 3-дневния уикенд по случай 24 май
Община Стара Загора пожелава весели почивни дни и прекрасен празник на българската азбука,...
23.05 | 14:00
Най-четени
-
НСИ: С 2 години повече живее българинът след COVID пандемията
Обяснението е просто - сравнението се прави с години, в които пандемията от COVID-19 още не...
23.05 | 09:45
-
Васил избра Адриана. Мартин предложи брак на Даниела на големия финал на „Ергенът“
След двете изключително романтични и открити срещи на Васил с Росица и Адриана, Пенев се...
23.05 | 11:59
-
За първи път в Северна Македония са лабораторно потвърдени два случая на маймунска шарка
Лекарят, приел пациентите, ги е информирал за получените резултати
23.05 | 10:45