Спад на чуждите инвестиции у нас 18.10 | 13:40
С около 11% са намалели преките вложения у нас
Преките чуждестранни инвестиции у нас възлизат на €1,537 млрд. към края на август, сочат предварителните данни на Българската народна банка. За сравнение, нетният поток на чуждите инвестиции в страната за първите 8 месеца на миналата година е бил положителен в размер на €1,725 млрд., или със €188,5 млн. (10,9%) повече спрямо настоящия резултат.
Размерът на преките вложения в страната за периода януари-август 2025 г. се равнява на 1,4% от прогнозния брутен вътрешен продукт на България, спрямо 1,7% от БВП през същия период на миналата година. Конкретно за август нетният поток на чуждите инвестиции у нас е положителен (в размер на €361,8 млн.) спрямо положителен поток от €533,6 млн. през същия месец на 2024 г.
Данните на БНБ са предварителни и подлежат на ревизия, която може да измени настоящия им размер.
Дяловият капитал (преведени/изтеглени парични и апортни вноски на нерезиденти в/от капитала и резервите на български дружества, както и постъпления/плащания по сделки с недвижими имоти в страната) е положителен и възлиза на €227,8 млн. за периода януари-август 2025 г. Той е по-голям с €260 млн. от този за януари-август 2024 г., който е отрицателен в размер на €32,2 млн.
Нетният поток от инвестиции на чуждестранни лица в недвижими имоти е отрицателен в размер на €12,1 млн. при отрицателен нетен поток от €5,5 млн. за януари-август 2024 г.
По предварителни данни статия "Реинвестиране на печалба" (показваща дела на чуждестранните инвеститори в текущата печалба или загуба на дружеството на база на счетоводни данни за финансовия резултат) е положителна и възлиза на €2,369 млрд. при положителна стойност от €1,874 млрд. за януари-август 2024 г.
Нетният поток по подстатия "Дългови инструменти" (промяната в нетните задължения между дружествата с чуждестранно участие и преките чуждестранни инвеститори по финансови, облигационни и търговски кредити) е отрицателен и възлиза на €1,059 млрд. при отрицателна стойност от €117,2 млн. за януари-август 2024 г.
По предварителни данни нетният поток на преките български инвестиции в чужбина за януари-август 2025 г. възлиза на €288,2 млн. (0,3% от БВП) при €690,3 млн. (0,7% от БВП) за същия период на предходната година. През август 2025 г. нетният поток е положителен и възлиза на €24,2 млн. при положителна стойност от €17,6 млн. за август 2024 г.
Водещи
-
Линейка се преобърна след сблъсък с кола край Враца
Лек автомобил със софийска регистрация е излязъл от паркинг на крайпътно заведение и внезапно...
14.07 | 19:30
-
Европейската комисия предупреди за траен спад на населението на България и ЕС
Населението в Европа ще намалее и застарее
14.07 | 19:15
-
Стотици се простиха със сина на Весела Лечева
На поклонението в храм "Св. София" дойдоха президентът Илияна Йотов, спортният министър Енчо...
14.07 | 19:00
Най-четени
-
Спират топлата вода в София за цяла седмица
Спирането на топлоподаването ще засегне следните квартали
14.07 | 09:45
-
Проф. Тодор Кантарджиев: Само един от 200 ухапани от заразен комар може да направи усложнение
Проф. Кантарджиев посъветва българите, които ще пътуват до Гърция, да ползват репеленти.
14.07 | 12:45
-
Евтим Милошев в ролята на медиатор: Срещна се със студентите от НАТФИЗ
Ръководството на Министерство на културата ще изисква от новия Съвет на директорите пълен одит...
14.07 | 10:00
-
Европрокуратурата разследва схема за ДДС измами за близо 47 млн. евро с връзки към България
Разследването обхваща мрежа от дружества в Гърция, България, Кипър и Чехия, а властите са...
14.07 | 13:30