Харчим най-много за храна и жилище 31.08 | 13:36
Увеличават се разходите за здравеопазване, транспорт и облекло, намаляват режийните
С 8,2% - на 870 лв. - се е увеличил общият разход на лице от домакинство през второто тримесечие на 2011 г. спрямо същото тримесечие на 2010 г.
Разходите за храна и жилище (енергия, горива, вода и др.) имат най-голям дял при формиране на общия разход и представляват 49,5%, съобщи НСИ.
Най-съществено перо от бюджета на българските домакинства са разходите за храна и безалкохолни напитки. Като абсолютни стойности те се увеличават с 1,9% и през второто тримесечие на 2011 г. са 316 лв. средно на лице от домакинството. Относителният им дял в общия разход намалява с 2,2 процентни пункта и представлява 36,4% от него през второто тримесечие на 2011 година.
Разходите за дома (вода, електроенергия, отопление, обзавеждане и поддържане) се понижават от 137 лв. през второто тримесечие на 2010 г. на 135 лв. средно на лице от домакинство през същото тримесечие на 2011 година. Делът им в общия разход незначително се понижава с 1,5 процентни пункта и достига 15,6%.
Разходите за здравеопазване се увеличават с 11,5% през второто тримесечие на 2011 г. спрямо същото тримесечие на миналата година и възлизат на 51 лв. средно на лице. Делът им в общия разход е 5,8% и се увеличава незначително.
Увеличават се разходите за транспорт и съобщения с 6% и достигат 97 лв. средно на лице, а относителният им дял намалява от 11,4 на 11,1%.
Разходите за алкохолни напитки и цигари се увеличават с 2,2% и през второто тримесечие на 2011 г. възлизат на 39 лв. средно на лице от домакинството. Техният относителен дял в общия разход е 4,5%, което е с 0,2 процентни пункта по-малко в сравнение с второто тримесечие на 2010 година.
Увеличават се разходите за облекло и обувки с 18,5% и през второто тримесечие на 2011 г. те са 27 лв. средно на лице. Делът им в общия разход е 3,1%, което е с 0,3 процентни пункта повече в сравнение с второто тримесечие на 2010 година.
Няма съществена промяна в потреблението на основни хранителни продукти средно на лице от домакинство през второто тримесечие на 2011 г. спрямо същото тримесечие на 2010 г.
Водещи
-
Само за година: Износът на оръжие от България за Украйна е скочил над 12 пъти
Официалните данни показват последователен ръст на оръжейния експорт
20.06 | 18:00
-
Рибари откриха труп на мъж във водите на язовир "Дяково"
По случая е образувано досъдебно производство
20.06 | 17:40
-
Кола помете трима работници на АПИ край Ботевград
Един от пострадалите, 50-годишен мъж, е в тежко състояние и е настанен в болница с тежки...
20.06 | 17:20
-
Стою Стоев, ПП: Гласът на Радев е руски
"Нашият национален интерес е борба с вътрешната олигархия, а не защита на външната такава,...
20.06 | 17:00
Най-четени
-
Масови прверки на КЗП по морските ни ресторанти, хотели и плажовете
Това обяви и.ф. на Комисията Александър Колячев
20.06 | 12:20
-
Ген. Атанасов: Хората смятат, че Румен Радев е новият троянски кон в ЕС
Той смята, че в парламента са младите комсомолци, като Антон Кутев, Константин Проданов и...
20.06 | 11:00
-
България ще настоява за специален статут на маслодайната роза
Страната ни ще защитава тази позиция в рамките на преговорите за бъдещата реформа на общата...
20.06 | 10:20
-
Румен Миланов: България съвсем спокойно може да бъде посредник за мир между Русия и Украйна
Руският патриарх не е тръгнал да стреля с калашник, за да бъде санкциониран, коментира...
20.06 | 15:30