Хималаите стават все по-опасни 21.01 | 10:50
Възможни са големи наводнения с катастрофални последици заради топящите се ледници
Непрекъснатото топене на ледници в Хималаите през последните 20 години доведе до появата на над 5000 ледникови езера, които са оградени и пълни с нестабилни морени. Когато те се разместват, причиняват наводнения, предизвикани от ледниковите езера, а това може да доведе до катастрофални последствия.
Швейцарски експерти анализираха ситуацията и създадоха математически модел на възможното възникване на наводнения заради хималайските ледникови езера. Установено е, че най-висок риск за това има Източните Хималаи. Вероятността за катастрофални наводнения от ледниковите езера е в пъти по-висока, отколкото в Хиндукуш (планинска верига в Афганистан и Северните територии на Пакистан), Каракорум (планина, разположена в Индия, Пакистан и Китай, която има над 60 върха с надморска височина над 7000 м, включително втория по височина връх на Земята – K2; там се намира и най-големият ледник в Азия – Сиачен) или в Западните Хималаи.
Заради продължаващото глобално затопляне на климата вероятността от големи наводнения, свързани с топенето на ледници и образуването на високопланинските езера, с течение на времето ще се увеличава.
Превод и редакция: iNews
Водещи
-
Активираха BG-Alert за мощна буря тази нощ в Благоевград
Съветват се гражданите да предприемат действия за своята безопасност
21.07 | 20:05
-
Иран предупреди България, ако позволи самолети на САЩ в „Безмер“
Багаеи: Иран няма да се поколебае да защити националните си интереси и сигурност
21.07 | 19:54
-
Асен Василев дразни Гълъб Донев с вратовръзка на пера
21.07 | 19:50
Най-четени
-
С кражби от вили и селски магазини без камери Асен Симеонов изхранва себе си и 11-годишната Наталия
Симеонов похити детето от дома му във варненското село Константиново
21.07 | 12:00
-
Общо 7008 са регистрираните повиквания на единния европейски номер за спешни повиквания 112 през изминалото денонощие
За едно събитие или инцидент е възможно да са постъпили две или повече обаждания, уточниха от...
21.07 | 12:30
-
Богати или мързеливи: близо 14% от младежите у нас нито работят, нито учат
Сред ромската етническа група данните на Организация за икономическо сътрудничество и развитие...
21.07 | 12:15